Trenér Růžička nemusí do vězení, zaplatil statisícovou pokutu za zpronevěru

Hokejový trenér Vladimír Růžička už zaplatil pokutu 400 tisíc korun, kterou mu soud uložil za zpronevěru. Radiožurnál to zjistil podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud by částku neuhradil, musel by na 16 měsíců do vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Růžička, bývalý trenér hokejové reprezentace, na archivním snímku z roku 2015.

Vladimír Růžička, bývalý trenér hokejové reprezentace, na archivním snímku z roku 2015. | Foto: Filip Jandourek

Vladimír Růžička byl odsouzen za to, že na jaře 2012 a poté v květnu 2013 na zimním stadionu v Edenu převzal sponzorský dar od podnikatele Miroslava Palaščáka. Peníze prý ale úmyslně nepředal slavistickému hokejovému klubu a nechal si je.

„Synovi byla nabídnuta smlouva s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněna jen hokejovou dovedností, ale zároveň taky vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun,“ popsala před dvěma lety Radiožurnálu trenérovu nabídku paní Jana.

Kdo je Vladimír Růžička?

„Vladimír Růžička je český hokejový trenér a bývalý hokejový útočník. Od roku 2015 je trenérem extraligového klubu Piráti Chomutov. V letech 2004–2005, 2008–2010 a 2014–2015 působil jako hlavní trenér české hokejové reprezentace. Mezi lety 2000–2014 byl rovněž hlavním trenérem a generálním manažerem týmu HC Slavia Praha,“ uvádí o jeho životě Wikipedie.

Podezření, že někdejší hokejista chtěl během svého působení v pražské Slavii úplatky od některých rodičů, aby jejich děti mohly hrát hokej, policie prověřovala několik měsíců. Detektivové ale důkazy o údajné korupci nezískali. Nakonec případ překvalifikovali a obvinili Růžičku ze zpronevěry.

„Za trestný čin zpronevěry hrozí obviněnému trest odnětí svobody od jednoho do pěti let,“ řekl loni v lednu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Soud nakonec Vladimíra Růžičku odsoudil a rozhodl, že bývalý reprezentační trenér musí zaplatit pokutu 400 tisíc korun, jinak půjde na 16 měsíců do vězení.

Nedávno částku uhradil, což Radiožurnálu v dopise potvrdila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. „Na základě provedené lustrace vám sděluji, že peněžitý trest byl zaplacen,“ napsala.

Pokutu musel Růžička zaplatit za to, že údajně zpronevěřil půl milionu korun, které mu dal podnikatel Miroslav Palaščák, jehož syn hrál za hokejovou Slavii. Proti tomu se Růžička odvolal, pražský městský soud ale rozsudek potvrdil.

„Odvolací soud dospěl k závěrům, že odvolání nejsou důvodná, a rozsudek soudu 1. stupně potvrdil," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Kauza bez komentáře

Růžička, kterému hrozilo až pět let za mřížemi a který kvůli kauze opustil funkci reprezentačního kouče, vinu odmítal.

Před soudem řekl, že půl milionu do účetnictví klubu nedal kvůli tomu, že mu Palaščák nepředal k penězům i potřebné dokumenty.

Aktuálně se Růžička ke kauze vyjadřovat nechtěl. „Já vám k tomu nic říkat nebudu,“ reagoval na dotaz Radiožurnálu.

Komentovat celou aféru během soudního jednání nechtěli ani trenérovi advokáti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze hokejového trenéra Vladimíra Růžičky se dlouhodobě věnuje reportér Radiožurnálu Janek Kroupa

Růžička peníze Palščákovi nakonec vrátil, a to ze soukromého účtu své manželky. Podle soudu je to sice polehčující okolnost, ale nic nemění na tom, že medailista z olympijských her v Naganu jednal zprvu nepoctivě. Podle verdiktu totiž s penězi od počátku nezacházel jako se sponzorským darem.

„Obžalovanému nebyly předmětné peníze dány do opatrování, ale byly mu předány s tím, že jde o sponzorský dar, který také obžalovaný vyžadoval. Peníze nebyly hokejovému klubu nikdy předány, nebylo za ně nic pořízeno, z těchto zjištění je zřejmé, že s nimi nebylo jako se sponzorským darem zacházeno,“ řekla mluvčí soudu Puci.

Miliony z pokut do státního rozpočtu

Peněžité tresty nejsou v české justici nic neobvyklého. Celkem odsouzení zaplatili jen v minulém roce na pokutách 95 milionů korun.

„V roce 2015 bylo v rámci uložených peněžitých trestů zaplaceno přes 86 milionů korun. V loňském roce tato částka činila necelých 95 milionů korun. Peníze vybrané na peněžitých trestech se stávají součástí celkového příjmu státního rozpočtu,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman.

Kromě Růžičky dostal peněžitý trest třeba lobbista Marek Dalík.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme