Trest 8,5 roku pro Davida Ratha patří mezi nejvyšší pro politiky

Bývalý ministr zdravotnictví (2005-2006), někdejší poslanec (2006-2013) a středočeský hejtman (2008-2012) byl odsouzen za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji na 8,5 roku nepodmíněně. Trest patří mezi nejvyšší pro politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

8,5 roku (nepravomocně) pro Davida Ratha

Ratha policie zadržela v polovině května 2012 s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Obžaloba, která Ratha vinila i z dalších trestných činů, byla podána začátkem dubna 2013, rozsudek vynesl soud dnes.

ONLINE: Rath dostal trest 8,5 roku vězení. Rozsudek si k soudu vyslechnout nepřišel

Číst článek

Soud s Davidem Rathem. Na snímku uprostřed je předseda soudního senátu Robert Pacovský | Foto: Filip Jandourek

7,5 roku (nepravomocně) dostal Petr Kott

Bývalý poslanec (ve Sněmovně 2002-2006), zvolený za ODS, později nezařazený a člen klubu US-DEU, byl letos v březnu nepravomocně v kauze kolem Davida Ratha odsouzen na 7,5 roku. Soud někdejšího ředitele středočeské pobočky VZP a později náměstka ředitelky kladenské nemocnice za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU potrestal také propadnutím majetku v hodnotě více než 20 milionů korun. K podobnému trestu byla odsouzena Kottova manželka.

Šest let nepodmíněně (pravomocně) pro Petra Wolfa

Bývalý poslanec (ve Sněmovně 2006-2010), zvolený za ČSSD a později nezařazený, byl souzen kvůli úvěrovému podvodu, zkreslování hospodaření a z porušování autorských práv. V lednu 2012 ho ostravský krajský soud poslal za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Vrchní soud v Olomouci trest v říjnu 2012 zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů korun. Wolf do vězení nenastoupil a je na útěku, peněžitý trest ale uhradil.

Pět let (pravomocně) - Ivo Svoboda

Někdejší poslanec ČNR (1990-1992) a později ministr financí vlády Miloše Zemana (1998-1999) byl spolu se svou blízkou spolupracovnicí Barborou Snopkovou souzen kvůli hospodářským trestným činům z druhé poloviny 90. let, kdy stál ve vedení mělnické továrny na dětské kočárky Liberta. V březnu 2004 soud Svobodu za podvod a zvýhodňování věřitele poslal na pět let do vězení, stejně jako Snopkovou. Do vězení Svoboda a Snopková nastoupili v létě 2005, káznice opustili v roce 2008.

Pět let (pravomocně) - Roman Pekárek

Někdejší poslanec ODS (ve Sněmovně 2012-2013) byl ještě před nástupem do dolní komory odsouzen na šest let. Krajský soud v Praze někdejšího místostarostu středočeského Kolína v květnu 2012 potrestal za to, že si v roce 2009 řekl o milionový úplatek za sjednání prodeje městských pozemků za nižší cenu. Už jako poslanci mu v prosinci 2012 odvolací pražský vrchní soud snížil trest o rok; Pekárek dostal také pokutu 250.000 korun. Do vězení nastoupil v únoru 2013.

Poslanecká sněmovna 7.11.2012, Roman Pekárek (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Čtyři roky (pravomocně) - Alexandr Novák

Bývalý senátor za ODS (ve funkci 2000-2006) byl v roce 2012 potrestán za přijetí úplatku, který dostal jako starosta Chomutova. Podle vyšetřovatelů v roce 1999 jako chomutovský starosta získal 43 milionů korun za zprostředkování prodeje akcií města ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost. Novák musel uhradit i pětimilionovou pokutu, v dubnu 2013 jej k nástupu trestu odvezla policie. Za mřížemi strávil dva roky a jeden měsíc, z vězení odešel letos v červnu. Jeho předčasné propuštění se stalo terčem kritiky.

Alexandr Novák | Foto: Senát ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme