Trest neplatí. Vyškrtnutí znalců z kauzy Rumburk musí soud znovu projednat

Soud musí znovu projednat vyškrtnutí lékařů Radka Matlacha a Jiřího Závodského ze seznamu znalců kvůli posudku v kauze úmrtí pacientů v Rumburku. Matlach uspěl s odvoláním. Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl v únoru o vyškrtnutí znalců kvůli chybám v jejich společném posudku, na jehož základě byla obžalována z šesti vražd pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku zdravotní sestra Věra Marešová. Soudy později Marešovou zprostily viny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znalec Radek Matlach.

Znalec Radek Matlach. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Soud zdůvodnil vyškrtnutí obou znalců posudkem, který lékaři na šest úmrtí pacientů zpracovali. Podle verdiktu znalci nevykonávali svoji činnost řádně, což vedlo ke stíhání Marešové, uvedla už dříve mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Vyškrtnout mě ze seznamu znalců? Je to lidské selhání, hodnotí trest od soudu Matlach

Číst článek

Znalci se proti vyškrtnutí odvolali k ministerstvu spravedlnosti, které nyní nařídilo nové projednání věci, informovala o tom televize Prima.

Ministerstvo spravedlnosti se podle Matlacha ztotožnilo s námitkami znalců. Navíc úřad krajskému soudu vytýká, že rozhodnutí je neúplné a chybí v něm řada náležitostí, uvedl pro televizi Prima Matlach.

"Diletanství a lajdáctví"

Matlach jako hlavní autor posudku uvedl, že smrt šesti pacientů rumburské nemocnice mohla být způsobena prudkým nárůstem draslíku v krvi, který posléze způsobil zástavu srdce.

Závěry jeho posudku ale odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní znalecký posudek. Ostatní znalci tehdy u soudu dokonce označili práci Matlacha a Závodského za diletantskou a lajdáckou.

'Účelově vykonstruovali příčinu úmrtí ve prospěch Kramného.' Policejní stát, oponuje obviněný znalec

Číst článek

U Matlacha šlo v krátké době o druhý sporný posudek. V případě Petra Kramného, kterého soud pravomocně poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery, Matlach zpracoval posudek pro obhajobu. Odmítl v něm, že by oběti zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem, před soudem mluvil o otravě. Stejně jako v případě Marešové i tehdy jeho závěry zcela odmítl revizní posudek.

U Krajského soudu v Ostravě pokračovalo 5. listopadu hlavní líčení s Petrem Kramným, obžalovaným z vraždy manželky a dcery při dovolené v Egyptě | Foto: ČTK

Za posudek v případu Kramného byl Matlach spolu s dalším lékařem obviněn z křivé výpovědi a nepravdivého posudku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme