Trest pro šéfa growshopu Otipku platí. Neuspěl s dovoláním, chystá ústavní stížnost

Potrestaný šéf velkoobchodu growshop chtěl zrušit nepřiznivý rozsudek ve své kauze, Nejvyšší soud se však odmítl dovoláním Michala Otipky zabývat. Loňský rozsudek posílající ho podmíněně na rok do vězení tak platí. Provozovatel velkoobchodu a hlavní tvář razie proti prodejnám s pěstebními potřebami se proto chystá obrátit na Ústavní soud.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Otipka, spolumajitel jednoho z českých growshopů

Michal Otipka, spolumajitel jednoho z českých growshopů | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Důvody svého rozhodnutí zatím Nejvyšší soud odmítá oficiálně rozebírat.

„O dovolání inženýra Otípky a dalšího spoluobviněného rozhodl 21. června letošního roku. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí si doposud řádně nepřevzali všichni účastníci řízení, nemohu o jeho výsledku konkrétně informovat,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Šířil Otipka toxikomanii? Jedině pod dohledem policie, píše advokát šéfa growshopu Sokol

Číst článek

'Mám nárok na spravedlivý soud'

Nepříznivý výsledek však serveru iROZHLAS.cz potvrdil sám Otipka.

„Štve mě, že se tím vůbec odmítli zabývat. U takto klíčového případu si myslím, že bych měl nárok na spravedlivý soud. Podle Nejvyššího soudu jsem dovolací důvody uváděl u nižších soudů a ty se s tím vyrovnaly. Ovšem nižší soudy se s tím vyrovnaly tak, že se tím odmítly zabývat," uvedl podnikatel. 

Otipku společně s jeho obchodním partnerem Jakubem Smolíkem loni v dubnu Městský soud v Praze pravomocně potrestal roční podmínkou. Vadilo mu, že prodávali ucelený řetězec zboží podporující konzumaci konopí jako semena, pěstební techniku, návody na pěstování a kuřácké potřeby.  

Podnikatel se však s rozsudkem nechtěl smířit, v dovolání se mimo jiné bránil, že o porušování zákona neměl tušení.

„O rozsahu dovolenosti komunikoval s policisty, kteří na akcích (konopných festivalech Cannafest) prováděli služební úkony. A v jejich rámci také upozorňovali na to, co nesmí být vystavováno, čímž dávali informaci o tom, co je a co není v této oblasti dovoleno. Je zcela zjevné, že jen málokomu se podaří takovýmto způsobem seznámit se nejen s právní úpravou, ale i s její interpretací těmi, jimž je primárně svěřen dohled nad dodržováním této úpravy,“ napsal do něj Otipkův advokát Tomáš Sokol. 

Nejvyšší soud České republiky v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zboží, které podle něj growshopy prodávaly, navíc vyjma semen nemuselo sloužit pouze k pěstování konopí. „Může být využit řadou jiných způsobů, o jejichž legálnosti není pochyb,“ napsal Sokol. U Nejvyššího soudu chtěli dosáhnout zrušení rozsudků a nového projednání případu. 

Půjde k Ústavnímu soudu

I přes neúspěch Otipka trest i nadále odmítá přijmout. „Odvolám se k Ústavnímu soudu a pak se odvolám dál. Budu se soudit, co to půjde, ale naději samozřejmě ztrácím.“

Kromě trestu ještě soudy rozhodují o milionovém majetku, který mu zabavila policie. Její protidrogová jednotka v growshopech po celém Česku zasahovala v roce 2013 na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, jenž k podmínce za šíření toxikomanie odsoudil majitele květinářství.

Prodejci i majitelé obchodů se podle Policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme