Trest za pořad s Bradym Primě nehrozil, vysvětlení televize je čistý alibismus, říká šéf rady

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se ohradila proti tvrzení TV Prima, že neodvysílala Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym kvůli riziku sankcí od RRTV. Prima z minulosti ví, že jí nic nehrozí, uvedla. Nutnost dodržet objektivitu a vyváženost je podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího čistý alibismus. Na zábavní pořady, kterým je i Krausova talk show, se totiž tato kritéria nevztahují, řekl serveru Aktuálně.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení pořadu Laboratoř na 30. června 2015 - herec Jan Kraus | Foto: Marián Vojtek

„Myslím si, že je to čistý alibismus ze strany Primy. Pořad jsem sice neviděl, ale jsem v radě sedm let a za tu dobu jsme nikdy nepostihovali žádné talk show. Na zábavní pořady se nevztahuje kritérium objektivity a vyváženosti. To se vztahuje na zpravodajství a publicistiku,“ řekl serveru Krejčí.

Brady s Hermanem vystoupili v Show Jana Krause. TV Prima díl neodvysílala, nasadila reprízu

Číst článek

Podle něj je tiskové prohlášení Primy nehorázné. „I kdyby měla Prima strach z toho, že bude zásadně postihovaná, dostala by nanejvýš upozornění. A z hlediska občanské statečnosti je, myslím, důležitější to odvysílat než se bát postihu,“ dodal.

Prima talk show začínající happeningem známých osobností proti prezidentu Miloši Zemanovi v avizovaném vysílacím čase ve středu neodvysílala a odůvodnila to tím, že jej kvůli pozdnímu dodání nestihla upravit, aby plnil kritéria vyváženosti a objektivity. Upravený jej chce odvysílat dnes večer. Kraus případné odvysílání upravené verze označil za porušení smlouvy.

Podle odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala nebyla obava televize Prima kvůli nedodržení zásad objektivity a vyváženosti oprávněná.

Speciál Martina Veselovského o kultuře a církevních restitucích, Ivan Krejčí | Foto: Filip Jandourek

„Podle standardní judikatury nejvyššího správního soudu se tato ustanovení vztahují pouze na zpravodajské a politicko-publicistické pořady. Je přímo řečeno, že některé pořady se tomuto nařízení vymykají,“ řekl Rozehnal. Mezi ně patří zábavný, sportovní, reality show a další. „A mezi ně Show Jana Krause určitě patří.“

Show Jana Krause byla v roce 2013 posuzována na základě diváckých stížností z hlediska pravidel pro objektivní a vyvážené informování, když v průběhu prezidentských voleb hosté vyjádřili přímou podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela principiálně prostoupen subjektivními názory a hodnoticími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu.

Krausův pořad s Bradym a Hermanem odvysílá Prima ve čtvrtek. Část vystřihne, aby dodržela zákon

Číst článek

Vlastníky mateřské společnosti FTV Prima Holding jsou rovným dílem GES Media Europe českého podnikatele Ivana Zacha a švédská MTG Broadcasting. Britský týdeník The Economist napsal v polovině září, že Zach je člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi. Skupina provozuje televizní kanály Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max a Prima Comedy Central.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme