Trestně stíhaný Babiš premiérem? Většina kandidátů na Hrad s postupem Zemana nesouhlasí

Kandidáti na prezidenta by většinou - na rozdíl od současného prezidenta Miloše Zemana - měli problém pověřit trestně stíhaného člověka sestavením vlády. Někteří by se mu jeho aspiraci na premiérský post snažili vymluvit, další by v žádném případě obviněného do čela vlády neustanovili.

Anketa Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Z uchazečů o Hrad, kteří pravděpodobně splnili podmínky kandidatury, by ohledy na trestní stíhání nebral jen hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Vyplývá to z ankety agentury ČTK.

Vnitro pustí do boje o Hrad méně než polovinu uchazečů. Z 20 splnilo podmínky nanejvýš devět

Číst článek

Trestně stíhaného člověka by naopak do čela vlády nejmenovali bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a lékař a podnikatel Marek Hilšer.

Drahoš argumentuje pověstí Česka v zahraničí. Myslí si také, že trestně stíhaný člověk se nemůže plně věnovat své funkci, protože se musí zabývat i svým trestním stíhání.

Podle Hilšera nemůže prezident riskovat, že se premiérem stane podvodník. Poznamenal, že prezident musí být strážcem politické kultury.

Trestně stíhaného kandidáta na prezidenta by se snažil textař a podnikatel Michal Horáček přesvědčit, aby na jeho místo jeho strana nominovala někoho jiného. Argumentoval by ohrožením reputace Česka v zahraničí. Když by se mu to nezdařilo, ke jmenování by přistoupil.

Stíhání Andreje Babiše

Prezident Miloš Zeman dal opakovaně najevo, že trestní stíhání Andreje Babiše z hnutí ANO nemůže změnit jeho názor, aby byl předseda vítězného hnutí jmenován premiérem. Už ho také pověřil jednáním o sestavení vlády. Trestní stíhání se týká předsedy hnutí ANO a vítěze voleb Andreje Babiše, a to kvůli kauze Čapí hnízdo. Minulá Poslanecká sněmovna ho policii ke stíhání vydala, po nových volbách ale budou muset policisté o vydání znovu požádat a noví poslanci opět hlasovat.

Podobný názor má i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. I on by kvůli dobré pověsti ČR v zahraničí požádal vítěznou stranu, aby na předsedu vlády navrhla někoho jiného.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer by respektoval princip presumpce neviny, ale u každého případu by posuzoval míru závažnosti činu. I bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek by chtěl konkrétní případ zkoumat na základě znalosti všech detailů. Přímo obviněného člověka by ale sestavením vlády nepověřil.

Pracovní vytíženost Topolánka se Zemanem

Na otázky neodpověděli Zeman a bývalý premiér Mirek Topolánek. Oba se přes své spolupracovníky omluvili pracovní vytížeností.

Topolánek na středeční debatě na Právnické fakultě Univerzity Karlovy řekl, že by byl opatrný, zda svěřit Babišovi vládu i ve chvíli, když by neuspěl v prvním kole sestavování vlády. Pověřil by toho, kdo má zajištěnu rozumnou většinu bez nesystémových stran.

'Dezinfekce Hradu i účelovka.' Prezidentští kandidáti v přeplněné univerzitní aule hýřili bonmoty

Číst článek

Na otázku odpověděli i další uchazeči o Pražský hrad, kteří podle svých slov podali kandidaturu. Roman Hladík má na českou justici "svůj názor", a proto by klidně trestně stíhaného člověka sestavením vlády pověřil.

Stratég Josef Toman to nepovažuje za hlavní problém. Poznamenal, že Babiš odsouzen nebyl, ale má ohromné střety zájmů. Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská si myslí, že stíhaný nebo podezřelý může být v ČR "kdekdo".

Předpokládá, že dotyčný trestně stíhaný je dospělý člověk a uvědomuje si dopady svého jednání. Libor Hrančík by trestně stíhaného sestavením vlády pověřil, protože řada lidí podle něj není stíhána jen proto, že na ně nebylo podáno trestní oznámení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme