Trestní odpovědnost by mohla zůstat na hranici patnácti let

Zůstane do budoucna trestní odpovědnost na hranici patnácti let nebo se o rok sníží? O tom nejspíš příští týden definitivně rozhodnou poslanci. Dnes novelu nového trestního zákoníku, která by měla hranici ponechat na současných patnácti letech, poslali k závěrečnému hlasování. V případě, že by se ji nepodařilo prosadit, tak by se hranice od ledna snížila na čtrnáct let. Zajistil by to nový trestní zákoník, který začne příští rok platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragraf modrý | Foto: Filip Rožánek

Nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová řekla, že ona snížení trestní odpovědnosti podporuje: "Kdybych měla možnost hlasovat, tak bych hlasovala proto, aby trestní odpovědnost zůstala na hranici čtrnácti let. Já mám doma stejně starou dceru a vím, že si naprosto přesně uvědomuje, co dělá správně a co ne."

Podle autorky novely, komunistické poslankyně Zuzany Bebarové Rujbrové, by měla hranice zůstat na patnácti letech. Podle ní je to logická hranice, v tomto věku dnes mladiství končí základní školu a získávají občanský průkaz.

"Já si myslím, že děti bychom měli vychovávat a ne zavírat. Pokud se dopustí velmi závažného trestního jednání, tak existuje celá řada opatření: dohled, možnost nařízení ochranné výchovy a tak dál. Tato opatření jsou svým způsobem trestem, ale zároveň nerezignují na výchovu. Pokud bychom se přihlásili ke snížení hranice trestní odpovědnosti, je to vlastně rezignace na naše výchovné schopnosti a projev našeho selhání," uvedla Rujbrová.

Za zachování trestní odpovědnosti na čtrnácti letech bojuje i občanský demokrat Radim Chytka. Současně ale dodává, že se nikdo nemusí bát, že by čtrnáctiletí odcházeli za své delikty do vězení. Podle Chytky totiž může pomoci jako pojistka zákon o soudnictví ve věcech mládeže, který nabízí celou řadu trestů.

"U všech mladictvích do osmnácti let musí soudce nejprve zkoumat, zdali je ten člověk rozumově a mravně vyspělí, a jestli chápe čeho se dopustil. Potom teprve může dojít k soudnímu projednávání. Za druhé je tam celá škála trestů. Soudce může navrhnout zákaz chození na diskotéky, dohled probační a mediační služby. Je tam možnost, že samotné projednání u soudu bylo pro toho mladistvého natolik odstrašující, že už není zapotřebí žádný další trest," vysvětluje Chytka.

Přečtěte si také:
Senát schválil nový trestní zákoník beze změn
Pospíšil je ochoten vrátit novelou trestní odpovědnost na 15 let
Nový zákoník snižuje trestní odpovědnost z 15 na 14 let

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme