Hamáček oznámil, že kvůli reportáži o cestě do Moskvy podal trestní oznámení. Rezignaci vyloučil
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Řekl to v nedělní Partii televize Prima. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Podle předsedy ODS Petra Fialy by nicméně měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku.
Jan Hamáček trestní oznámení avizoval už minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun.
Seznam Zprávy minulý týden napsaly, že Hamáček během interní schůzky na ministerstvu vnitra hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček něco takového ostře odmítl.
Šéfredaktor Seznam Zpráv: Za pravdivostí informací si stojím. Hamáček kolem Vrbětic dělá kouřovou clonu
Číst článek
Podle předsedy ČSSD se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy.
Vicepremiér také řekl, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem. Je přesvědčen, že reportáž Seznam Zpráv z kauzy udělala „bramboračku“.
Zopakoval, že avizovaná cesta do Moskvy měla svůj účel, stejně jako načasování jejího zrušení. „Na vnitru jsme mohli těžko plánovat, že v době, kdy budeme vyhošťovat ruské diplomaty, budu sedět v Moskvě,“ prohlásil.
Hamáčkova cesta do Moskvy? Obrana mu zajistila letadlo, storno přišlo krátce před oznámením Vrbětic
Číst článek
Podle opozičních lídrů naopak z kauzy dělá „bramboračku“ Hamáček. „Podstatné je to, že lhal veřejnosti, že nechtěl jet do Moskvy. Ukazuje se, že cesta byla naplánovaná,“ podotkl Fiala.
V případu se podle něj možná Hamáček dopustil jen neskutečné naivity a měl špatný úsudek, ale i to by bylo důvodem pro rezignaci.
Také podle lídra Pirátů Ivana Bartoše jsou Hamáčkovy argumenty nedůvěryhodné. „Vyjádření ukazují, že ten původní příběh není pravdivý,“ uvedl.
Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že Česka vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády.
Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.