Trestní oznámení na Nečase kvůli amnestii už prověřuje státní zastupitelství

Kvůli amnestii už padlo trestní oznámení na premiéra Petra Nečase. Prošetřit odpovědnost za amnestii ještě před víkendovým sjezdem sociálních demokratů navrhli předseda horní komory Milan Štěch se šéfem ústavněprávního výboru Senátu Miroslavem Antlem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas obhájil post předsedy ODS na kongresu strany v Brně | Zdroj: ČTK

Štěch s Antlem napsali nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby se zabýval rolí premiéra Petra Nečase při podpisu novoročního prezidentského pardonu. Nečas to označil za předsjezdové hrátky, které vypovídají o Štěchově inteligenci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámení neodložil, tak jak odhadoval například expert na ústavní právo Vladimír Balaš, ale nechá ho prošetřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trestním oznámení na premiéra Petra Nečase informoval v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina.

„Dospěl k závěru, že věc bude a již byla místně a věcně předána příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrzuje mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 už tento podnět má. „Dneska nám to přišlo s další kurýrní poštou. Kancelář to zapisuje a právě to u nás dostane číslo,“ potvrzuje obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná.

Sociální demokraté vytýkají premiéru Nečasovi zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se měl dopustit tím, když amnestii spolupodepsal bez toho, že by to předtím projednal na vládě.

„Pokud předseda vlády shledá, že toto rozhodnutí prezidenta není v rozporu s ústavou a právním pořádkem, je vykonatelné, neobsahuje zjevný nelegitimní exces, nemůže nepodepsat,“ hájil se Petr Nečas začátkem roku.

Amnestie je také jedním z bodů ústavní žaloby na exprezidenta Václava Klause pro velezradu. Ústavní soud, přestože je to pro něj jeho nejvyšší priorita, o žalobě zatím nerozhodl. Vyzval ale Klausova advokáta, aby se k návrhu co nejdříve vyjádřil.

Plénum soudu se schází každé úterý, už zítra by proto mohl přijít další vývoj. Jisté zatím ani není, zda se Ústavní soud bude žalobou věcně zabývat, jestli ji například neodmítne proto, že Klaus už není prezidentem.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme