‚Mamograf prevence není.‘ Ministerstvo podalo trestní oznámení kvůli poplašnému videu o rakovině prsu

Kvůli videu, které doporučuje ženám nechodit na mamograf, podalo ministerstvo zdravotnictví trestní oznámení. Oslovení odborníci považují odrazování od preventivních prohlídek za nebezpečné. Miloslava Matoušová, která se tituluje jako redaktorka Akademie celostního zdraví, lidem vysvětluje, proč jsou podle ní preventivní vyšetření na mamografu zbytečná. Resort se začal o případ zajímat na základě dotazu, který vznesla redakce iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 7:00 24. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslava Matoušová z Akademie celostního zdraví. | Zdroj: facebook Akademie celostního zdraví

„Videa, která obsahují nepravdivé informace a mohou odradit ženy od vyšetření, které je pro prevenci onemocnění rakoviny prsu zcela zásadní a může být i životně důležité, a navíc mají potenciál k virálnímu šíření po sociálních sítích, vnímáme jak my i odborníci jako vysoce rizikové. Z těchto důvodů se obrátíme s oznámením na Policii ČR, aby toto jednání prošetřila,“ sdělila ve čtvrtek serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Umělá inteligence pomůže s diagnostikou rakoviny prsu, počítačový algoritmus překonal samotné lékaře

Číst článek

Matoušová ve videu doporučuje, aby ženy nechodily na preventivní vyšetření. „Co kdybych vám řekla, že neexistují žádné důkazy, že mamograf může někomu zachránit život? Výzkumy dokazují, že není žádný rozdíl v přežití rakoviny prsu, pokud se žena vyšetřuje sama a nechodí na mamograf, anebo chodí,“ říká ve videu, které má 29 tisíc zhlédnutí a více než 200 sdílení.

Redakce aktérku videa oslovila s žádostí o vysvětlení, čím jsou její tvrzení podepřená. „Je velký problém o tomhle diskutovat, protože všechny výsledky léků, vyšetření jsou směřované jedním směrem,“ odpověděla po telefonu Matoušová.

Na opakované dotazy, z jakých zdrojů čerpala, sdělila: „Chcete, abych vám teď poslala nebo zjistila nějakou stránku? Samozřejmě že to není český lékař. Samozřejmě že je to někdo alternativní,“ dodala s tím, že video točila už před dvěma lety. Když redakce požadovala alespoň jediný zdroj, reagovala vulgárně sdělením: „Já se tady z toho mám teď podělat, že potřebujete vyjádření!?“ a hovor ukončila. 

Odborný názor

Obsah videa odsoudili odborníci. „Nebezpečnost jejího sdělení tkví v tom, že říká ženám, aby přicházely pozdě ve stadiu hmatného nálezu, a dokonce aby odmítaly léčbu. S plným vědomím říkám, že je to protispolečenské nemorální vyjádření,“ napsala ve vyjádření pro ministerstvo zdravotnictví předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová.

Souhlasí s ní i Jan Daneš z radiologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Digitální mamografie (v ČR jsou nyní jen moderní přístroje tohoto typu) je jedinou vyšetřovací metodou, která umožňuje snížit úmrtnost na rakovinu prsu,“ dodává.

Podle údajů, které má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky, se sice za patnáct let zvýšil výskyt rakoviny prsu o 16 procent, ale zároveň došlo díky vyšetřování pomocí screeningu ke snížení úmrtnosti na toto onemocnění o 31 procent.

‚Malá dávka záření‘

Matoušová zároveň v záznamu říká, že mamografy vystavují naše těla záření, které znamená riziko vzniku rakoviny. „Neexistuje žádná studie, která prokazuje možnost onemocnění zhoubným nádorem z důvodu opakované mamografie,“ reagovala na toto sdělení Skovajsová.

Rakovina prsu jí metastazovala do mozku. VZP teď odmítá proplatit léčbu, která by ženě prodloužila život

Číst článek

Tato informace je nepravdivá i podle Daneše. „Dávky při snímku hrudníku i při mamografii jsou velmi malé, jsou násobky normálních dávek z přírodního pozadí,“ přiblížil.

Žena je láska

Miloslava Matoušová vystupovala i ve videu Ženy z lesa, ve kterém se desítky žen omlouvají a děkují mužům za lekce, jež od nich dostaly. Toto video mělo více než milion zhlédnutí a vyšlo na facebookové stránce Žena je láska. Na ní jsou prezentovány například i články ze serveru Empatia.cz a patří k ní i Akademie celostního zdraví.

Všechny weby patří pod firmu King Scotty Co. LLC se sídlem v daňovém ráji v USA. Česká televize už před několika měsíci upozornila na to, že společnost podle amerického osvědčení vlastní Attila Nagy z Budapešti.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme