Trestní stíhání Babiše a Faltýnka může pokračovat, státní zástupce obdržel dokument o jejich vydání

Státní zástupce obdržel usnesení sněmovny o vydání premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. O vydání obou poslanců kvůli kauze Čapí hnízdo rozhodla sněmovna minulý týden. Informaci potvrdila Radiožurnálu mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Praha (Aktualizováno: 11:24 24. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Andrej Babiš a 1. místopředseda strany Jaroslav Faltýnek

Předseda hnutí Andrej Babiš a 1. místopředseda strany Jaroslav Faltýnek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Vyrozumění dorazilo k policii, která žádala o vydání. Vyšetřovatel ho dodal státnímu zástupci, který nyní vypracuje usnesení o pokračování v trestním stíhání,“ řekla Zenklová. Kdy bude rozhodnutí vypracováno, zatím není jasné.

Co zaznělo při vydávání Babiše a Faltýnka: vulgarity, zabrušování i obviňování policie a justice

Číst článek

Babiš s Faltýnkem obvinění důrazně odmítají, považují ho za vykonstruované a účelové. Vedle vrcholných představitelů vládnoucího hnutí policie obvinila dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Poslanci vydali poprvé představitele hnutí ANO ke stíhání loni v září. O měsíc později byli obviněni, jejich stíhání bylo přerušeno po říjnových sněmovních volbách, kdy Babiš s Faltýnkem znovu získali poslanecké mandáty, a tedy i imunitu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.

Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Linda Nguyenová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme