Trestní stíhání v kauze České pivo pokračuje

Československá obchodní banka neuspěla se svojí stížností na zastavení trestního stíhání v kauze České pivo týkající se transakcí s akciemi Plzeňského Prazdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, který se případem zabýval, zamítl stížnost banky jako nedůvodnou.

Nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká ale potvrdila Českému rozhlasu, že nechá toto rozhodnutí ještě přezkoumat.

"Oprávnění nejvyššího státního zástupce je přezkoumávat věci zastavené, takže využívám tohoto práva a bude přezkoumáno zastavené řízení," řekla Vesecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká o rozhodnutí

"Rozhodla jsem se, že vzhledem k závažnosti věci nebude přezkoumávat pouze jednotliví státní zástupci tuto věc, ale celá skupina státních zástupců specialistů jak z oblasti trestní, tak netrestní," dodala nejvyšší státní zástupkyně.

Na přezkoumání rozhodnutí bude mít tým žalobců tři měsíce.

Kauza České pivo se týká obchodů s akciemi plzeňského Prazdroje a Radegastu v letech 1998 až 2000 a souvisí s privatizací IPB, kterou získala japonská Nomura.

Po dohodě IPB a Nomury vznikla společnost České pivo. Na nákup akcií pivovarů tehdy sama banka půjčila zhruba 7 miliard korun a Nomuře byly vystaveny směnky. Za ty pak Nomura později zaplatila už bezcennými akciemi IPB a České pivo následně prodala za 24 miliard korun jihoafrické společnosti South African Breweries.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme