Trestní zákoník je od prosince mírnější, soudům nařizuje častěji ukládat jen podmínky

Za méně závažné trestné činy budou častěji padat podmíněné tresty. Umožnila to novela trestního zákoníku, podle které se dneškem soudy začínají řídit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Novela zákona rozšiřuje počet trestných činů, u kterých budou muset soudy dávat přednost podmíněným trestům, namísto toho aby pachatele posílaly rovnou do vězení.

Zatímco ještě dosud měla podmínka přednost u trestných činů s horní sazbou 3 roky, dnes se tento limit zvýšil na pět let. Na příklad trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku do této hranice spadá, a tak soudy budou muset upřednostňovat podmíněný trest.

Mírnější je zákoník také u trestu obecně prospěšných prací. Odsouzený bude mít nově 2 roky na to je vykonat. Dosud platila lhůta jednoho roku.

Naopak přísněji zákoník trestá korupci. Za přijetí úplatku hrozí nově 4letý, respektive u závažnější kvalifikace až desetiletý trest. Podobné je to i u zneužití pravomoci úřední osoby.

Do zákona přibyly i nové trestné činy, třeba poškození vodního zdroje nebo neoprávněné nakládání s látkami škodlivými k ozonové vrstvě.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme