Tresty budou nově hrozit i firmám, zjistily HN

Koaliční vláda chystá průlomový zákon postihující firmy za korupci, podvody v účetnictví, ničení přírody nebo terorismus, uvádí titulní strana Hospodářských novin. Trestáni nemají být jen jednotlivci, ale celá společnost. Podobný zákon už Sněmovna jednou projednávala, opoziční ODS tehdy ale předlohu smetla se stolu jako nepřípustný zásah do českého práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Současný návrh se od předchozího liší tím, že postihy nebudou firmám udílet soudy, ale úřady. Teprve proti jejich rozhodnutí se pak společnost bude u soudu moci odvolat. Které úřady nové pravomoci dostanou, zatím není jasné, píší Hospodářské noviny.

Zločin v Česku nabývá na síle. Vyplývá to ze statistiky policejního prezídia. Loni bylo za stejné období spácháno o 20 000 trestných činů méně než letos, objasnit se jich ale podařilo méně, píše na své titulní stránce Právo. Nárůst trestných činů je podle náměstka Jiřího Houby z části dán tím, že do kolonky trestných činů nově přibyla například jízda bez řidičského průkazu nebo řízení pod vlivem alkoholu.

V Praze policisté objasní jen každý pátý trestný čin, v severních Čechách je to více než polovina. Policejní náměstek Jiří Houba přiznal, že rozdíl neumí vysvětlit, ale s odchodem policistů do civilu to prý nesouvisí. "Je to hlavně o kvalitě práce," řekl náměstek Právu.

Vedení policie a vnitra vymýšlí plán, jak se zbavit šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ten odmítl svou funkci opustit dobrovolně, píše Mladá fronta Dnes a dodává, že na vnitru vzniká plán, jak Kubiceho útvar postupně zlikvidovat. Buď se rozpustí a spojí s protidrogovou centrálou a protikorupční policií, nebo se zachová v okleštěné podobě a bude podléhat nově zřízenému Centrálnímu kriminálnímu úřadu.

Na radikální snížení daní nejsou peníze, zjistili experti ODS, informuje Právo. Připravují proto mírnější verzi a doufají, že by mohla být pro koaliční partnery stravitelnější než jejich dřívější představa. Znamenalo by to, že firmám by klesla sazba daní jen na 22 procent a u občanů by platila jediná sazba 23 procent, respektive 15 procent z takzvané superhrubé mzdy.

Výpadek příjmů veřejných rozpočtů, který by v důsledku návrhu ODS činil asi 27 miliard korun, by pak podle Práva mělo nahradit zejména razantnější zvýšení dolní sazby DPH. Sazba potravin, léků, knih a podobně by proto vyskočila z původně zamýšlených 9 na 11 až 13 procent. To ale narazilo zejména u lidovců, dodává Právo.

V brněnském kardiocentru se ve středu poprvé v Česku podrobila srdeční operaci HIV pozitivní pacientka. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Operační tým byl složen výhradně z dobrovolníků, kteří použili dvojité rukavice a masky s průhledným štítem na ochranu očí. Sedmičlenný tým pracoval trochu pomaleji než obvykle, operace ale proběhla bez komplikací.

Během zhruba dvouhodinového zákroku s napojením na mimotělní oběh odstranili třiapadesátileté pacientce z pravé srdeční komory nádor velký asi 7 x 3 centimetry. Bez operace by ženě zbývalo jen pár týdnů života.

Zatímco v Česku je 152 kasin, v Belgii jich je pouhých 9, konstatují Hospodářské noviny s tím, že u nás je povoluje ministerstvo financí bez ohledu na mínění radnic. Ty mohou jen přihlížet, jak herny zaplevelují jejich města a případně kontrolovat, zda neony v památkové zóně mají předepsané rozměry.

To by se ale mělo podle HN změnit. Ministerstvo financí finišuje s přípravou nového loterijního zákona, který by měl pomoci starostům hazard v jejich městech omezit. Všechna odvětví hazardního trhu sice bude povolovat centrální úřad ministerstva financí, radnice ale budou mít právo veta.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme