Tresty pro rodiče ‘vlčích dětí‘: 8 let pro otce a podmínka matce

Rodiče, kteří drželi své malé děti od narození v bytě na pražských Vinohradech, si vyslechli tresty za týrání. Podle soudu svým synům způsobili těžkou újmu na zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní rodiče u Městského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Otec obou synů dostal osm let vězení nepodmíněně, matka tříletý podmíněný trest. Muž se proti trestu na místě odvolal, žena si nechala lhůtu pro odvolání. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Městský soud v Praze je shledal vinnými z toho, že syny nezaevidovali na úřadech, nezajistili jim lékařskou péči, nedostatečně je živili, nebrali je ven, neposkytovali jim oblečení a zanedbávali je.

„Obžalovaní děti totálně, ale v podstatě totálně izolovali od okolního světa. Tvrzení, že byly někde na verandě nebo na balkóně nebo na terase, to je sice hezké, že nebyly pouze v tom bytě, ale podněty jakékoliv žádné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Městského soudu v Praze sledoval reportér Radiožurnálu Zbyněk Zykmund

„Děti se samozřejmě musí stýkat se svými vrstevníky, aby si osvojily různé návyky, aby se naučily vůbec v té společnosti nějakým způsobem vegetovat. Není možné, tak jak si obžalovaný představuje, že podle něj je společnost zlá, a proto ty děti izoluji,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Kamil Kydalka.

Rodiče jim tak způsobili těžkou újmu. Podle rozsudku se dopustili trestného činu týrání svěřené osoby.

Roční ani dvouletý chlapec údajně v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk psychicky ani fyzicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a v současné době nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky.

Rodiče vinu odmítají, tresty nekomentovali

Matka dostala mírnější trest proto, že nebyla podle soudu zcela příčetná a byla pod vlivem svého manžela.

Oba rodiče svou vinu odmítají. O děti se prý starali dobře, pouze nejsou zastánci tradičních metod výchovy. Rozsudek nechtěli jakkoliv komentovat. Otcův obhájce Jan Červenka ale řekl, že je výší trestu překvapený.

“Přiznám se, že mně osobně velmi překvapil už návrh paní státní zástupkyně, a přijde mi nepřiměřeně přísný ve vztahu k jiným podobným případům, kde rodiče vlastně úmyslně jednají proti zdraví dětí. To si myslím, že tady nebylo,“ uvedl obhájce.

Lhůtu pro odvolání si ponechala i státní zástupkyně.

Baudyšová: Spravedlivý rozsudek

Ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová považuje trest, který soud zatím nepravomocně uložil rodičům týraných hochů, za odpovídající.

„Myslím si, že 8 let pro otce a podmínka pro matku s tím, že by se měla i psychiatricky léčit, je zcela na místě.“

„Děti mohou mít trvalé psychické následky, a navíc, těch 8 let je i takovým varovným počinem pro další rodiče, kteří by zanedbávali péči, eventuálně i pro rodiče, kteří jsou schopni své děti týrat, zanedbávat. Domnívám se, že je to zdvižený prst a že rozsudek je spravedlivý,“ řekla Zuzana Baudyšová v Ozvěnách dne.

Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme