Třetí pokus o protikorupční zákon. Poslanci předložili novou verzi registru smluv

Podle nového návrhu zákona o registru smluv nebude mít Budějovický Budvar výjimku. Nová pravidla pro zveřejňování smluv na internetu podporuje šest poslaneckých klubů. Zákonodárci se tak snaží zabránit problémům, které by mohly vzniknout po prvním červenci. Hrozí totiž, že správně nezveřejněná smlouva bude neplatná.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Radek Vondráček (ANO).

Poslanec Radek Vondráček (ANO). | Zdroj: ČTK

Problémů se bojí některé státem a obcemi vlastněné firmy. Proto přišel místopředseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO s novým návrhem.

"U těch subjektů, které jsou dotčeny rizikem, že budou ohroženy svojí obchodní konkurencí, tak u těchto dojde ke změně režimu. Ne že by byly vyňaty, jak původně odhlasovala Poslanecká sněmovna, pouze u některých typů smluv a u některých činností budou mít výjimku," řekl pro Radiožurnál poslanec a místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Boj proti korupci

Novelu zákona předložila skupina poslanců z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a Úsvitu.

Zákon o registru smluv

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července bude zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Předloha reaguje na dřívější novelu lidoveckých poslanců, kteří chtěli z povinnosti vyčlenit Budvar. Sněmovna pak schválila plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, jež mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Senát výjimky odmítl. O tom, v jakém znění by předloha případně šla k podpisu prezidentovi, zatím poslanci nerozhodli.

Nynější novela by měla původní normu KDU-ČSL nahradit. Žádné společnosti ze zákona nevypouští, předpokládá ale zvláštní režim pro firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Nemusely by zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku.

"Právě u těchto smluv byly v praxi zjištěny problémy s ochranou obchodně citlivých informací a navrhovaná novela potřebnou ochranu zajišťuje," píšou autoři v důvodové zprávě.

Určité výjimky by dostaly i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

ANKETA: Proč 80 poslanců „okleštilo“ registr smluv? Je to složité, obhajují novelu zákonodárci

Číst článek

U zdravotnických zařízení by nezveřejnění smluv na dodávky léků a zdravotnických prostředků neohrozilo jejich platnost. Novela se týká rovněž Správy státních hmotných rezerv, navíc by výslovně zajistila ochranu bankovního tajemství.

Příští týden se má k novele vyjádřit vláda, má na to měsíc. Předkladatelé věří, že by ji do konce června mohla schválit sněmovna i Senát. Poslanec Vondráček navrhuje, aby ji dolní komora schválila zrychleně v prvním čtení. Teprve potom by poslanci rozhodli o osudu původní předlohy KDU-ČSL, kterou vrátil Senát. Vzhledem k podpoře i dalších klubů by zákonodárci mohli novou poslaneckou normu přijmout ještě do podzimních voleb.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme