Třetí říše, noc dlouhých nožů i Hitler. Ovčáček není první, kdo se oháněl nacistickou historií
Když mluvčí Hradu Jiří Ovčáček přirovnal EU k nacistické třetí říši, zazněla kritika, ozvěny ze zahraničních médií i několik souhlasných reakcí. Příměr sice zveřejnil na soukromém facebookovém profilu, ale - jak sám často uvádí - 'artikuluje názor prezidenta'. Hranice mezi osobním a oficiálním prohlášením je tak často neostrá. V Česku není zdaleka první, kdo ve veřejném prostoru odkazoval na nacistickou historii - a nejen tu.
Tomio Okamura: Kalousek připomíná nacistu
Jeden z nejčerstvějších příměrů k nacistickému Německu si připsal Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie. Miroslava Kalouska z TOP 09 letos přirovnal k nacistovi. Stalo se tomu poté, co Kalousek v jednom rozhovoru uvedl, že politické hnutí Referendum o Evropské unii už se jen navrhováním referenda o vystoupení Česka z EU dopouští vlastizrady.
Ovčáček komentoval pití tuzemáku. Na facebooku přirovnal Evropskou unii ke třetí říši, píše Reuters
Číst článek
„Je to nehorázné zastrašování voličů. Rétorika pana Kalouska připomíná slovník soudců nacistických německých soudů v době okupace, odsuzujících české vlastence k smrti za zradu Říše,“ uvedl Okamura.
Petr Fiala: Babiš jako Hitler
„To, co říkal Andrej Babiš – Parlament je žvanírna nebo něco podobného a zbytečné to zdržuje –, to už jsme v historii slyšeli a slyšeli jsme to v historii několikrát a například tohle říkal Adolf Hitler.“ Taková slova zvolil Petr Fiala z ODS v roce 2015 poté, co předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil parlament za žvanírnu.
„Ono to vždy začíná nenápadně. On ten parlamentarismus se dá lehce odbourat,“ dodal předseda občanských demokratů.
Zaorálek: dalajlama jako Henlein, Herman jako Stalin
Hned dvě přirovnání s nacistickým Německem má na svém kontě také Lubomír Zaorálek z ČSSD. V roce 2016 Zaorálek před novináři přirovnal případné setkání s dalajlamou ke schůzce s Konradem Henleinem. Řekl to po schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, kde se řešila správnost vydání prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny českými státními představiteli (takzvané Prohlášení čtyř). Později se za příměr omluvil.
Ostuda a nepřijatelný úlet, komentují politici Ovčáčkův výrok o Říši a Evropské unii
Číst článek
Kvůli schůzce s tibetským duchovním vůdcem ministr zahraničí pro změnu svého vládního kolegu - ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL - přirovnala ke Stalinovi. V textu na blogu Aktuálně.cz s názvem Svatoušci, moralizování a podrazy napsal: „Prohlášení tedy nevzniklo jako projev servility, ale jako projev kultury. V evropské politice platí dodržování dohod, nikoli to, že po nich budeme šlapat, jako to dělal Stalin." Hermana přirovnal ke Stalinovi a označil za svatouška, který moralizuje a dělá podrazy.
Pirát Vašíček a přirovnání, které ho stálo post
Ivo Vašíček z České pirátské strany čelil vlně kritiky letos v březnu poté, co komentoval výročí okupace Němci, kdy dal třetí říši do souvislosti se současným Německem.
„Před 78 lety nás obsadili dnešní spojenci. Už jen čekám, kdy se v médiích objeví, že to byla bratrská pomoc, která nás měla ochránit před Stalinem,“ napsal při výročí obsazení Čech a Moravy nacisty na sociální síť. Pod svůj komentář pak přidal dobovou fotografii Adolfa Hitlera kráčejícího po nádvoří Pražského hradu.
Posléze se bránil tím, že vše napsal v nadsázce, pro spolustraníky to bylo už ale příliš. Ve vnitrostranickém referendu, které následovalo, byl za vystupování v médiích odvolán z pozice místopředsedy strany.
Nečas: Hitler i Stalin
Bývalý předseda vlády České republiky a předseda ODS Petr Nečas v roce 2014 zvládnul v jedné větě udělat hned dva příměry – Putina přirovnal ke Stalinovi za druhé světové války a islamisty zase k Hitlerovi. To vše, když se na konferenci vyslovil pro spolupráci s Vladimirem Putinem a Ruskem v boji proti islamistům. Připomněl, že i někdejší britský ministerský předseda Winston Churchill si vybral za spojence Stalina, když čelil většímu zlu.
Zuzana Roithová a Zeman jako Hitler
„Podobně mluvil o menších opozičních stranách Adolf Hitler. Moje obavy z mocenské politiky Miloše Zemana narůstají. Čekám už jen, kdy 'nadstranický' prezident doplní, že tohoto plevele je třeba se rázně a důsledně zbavit, aby nepřekážel v budování zářných zítřků.“ Těmito slovy se do českého prezidenta opřela politička Zuzana Roithová z KDU-ČSL.
Reagovala tak na 'Herbář politického plevele', který sestavil a prezentoval Miloš Zeman v roce 2013 na sjezdu SPOZ, tedy strany, jejímž byl čestným předsedou. V jeho výčtu stran, které po sněmovním úspěchu čekal pád, uvedl i lidovce.
Karel Schwarzenberg a rok 1933 i 1945
Bývalý šéf české diplomacie a TOP 09 Karel Schwarzenberg v roce 2013 přirovnal výklad ústavy prezidentem Zemanem k praktikám, které použili nacisté a komunisté k uchopení moci v Německu a v Československu.
„Zeman je první prezident volený přímo lidem a věří, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Říká, že se přísně drží ústavy, ale že není vázán (ústavními) zvyklostmi. Tento čistě formální výklad ústavy využily v minulosti různé síly, aby získaly naprostou moc: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu,“ řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung.
Škromach: Nečasův 'nacistický' kabinet
Zdeněk Škromach z ČSSD se v roce 2013 na svém facebookovém profilu pustil do vládního kabinetu vedeného Petrem Nečasem z ODS. V den 68. výročí ukončení druhé světové války přirovnal kabinet k nacistům v tehdejším Rusku.
„Tak tyto lázně chce zašantročit Nečasova vláda a Schwarzenbergovi lidé z TOP 09, kteří sedí ve správních orgánech. A Kalousek to řídí. Stejně jako nacisté v Rusku, taktika spálené země. Rozkrást pro kamarády, co se ještě dá, a pak to nechat těm, co přijdou po nich," napsal tehdy v reakci na problémy léčebných lázní v Jánských Lázních.
Jaroslav Tvrdík: ODS a nacisti
V roce 2010 Jaroslav Tvrdík z ČSSD přirovnal chování podporovatelů ODS z Modrého týmu k praktikám Hitlerovy NSDAP. To se stalo před volbami do Poslanecké sněmovny. Tvrdík byl tehdy šéf volební kampaně a v čele ČSSD stál Jiří Paroubek. Později soud sociální demokracii nařídil, aby se omluvila.
Jiří Koskuba a čtvrtá říše
Jiří Koskuba z ČSSD v roce 2011 označil Evropskou unii za čtvrtou říši. „Vítám, že se odkrývá skutečná podstata fungování zřejmě Čtvrté říše, byť nyní pod názvem EU. Je na čase se vážně zamyslet, zda to takto může vůbec fungovat dále. A co na to my. Je naivní si myslet, že se nám vše vyhne, že nás to ušetří,“ uvedl tehdy.
Reagoval tak na setkání Angely Merkelové s tehdejším řeckým premiérem Jorgosem Papandreem, na kterém se řešil řecký dluh a vypsané referendum.
Miloš Zeman: Stalin, pár nacistů a Hitler
Mezi ty, kdo v minulosti nešetřili historickými příměry, patří i český prezident Miloš Zeman. Letos v dubnu jedno takové srovnání použil v reakci na devizovou intervenci.
„Nesnažme se postupovat způsobem soudruha Stalina. Ten, když mu v roce 1945 nebo 1946 ekonomičtí experti předložili návrh na kurz rublu vůči dolaru a ten návrh byl 1:50, vzal velkou červenou tužku a škrtl tu nulu. Ale nikdo to nekupoval. Stalin byl geniální ekonom a stejně geniálními ekonomy byli i ti, kdo nám vnutili devizovou intervenci,“ uvedl Zeman.
V případě bratrů Michalákových zase norské úřady označil za nacistický úřad Lebensborn, který měl za druhé světové války za úkol vychovávat árijské děti. Řekl to v roce 2015 v rozhovoru ze zámku v Lánech.
„Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál, a proto vám řeknu něco, co jsem norské velvyslankyni neřekl. Víte, co to byl Lebensborn? Nevíte? Tak já vám to řeknu. Bylo to nacistické zařízení, kde byly děti odnárodňovány. A to se právě děje s těmi bratry," prohlásil s tím, že záměrně přehání.
Zeman vyzval k mezinárodní vojenské akci proti islámským teroristům
Číst článek
Za nacisty označil Miloš Zeman také islamisty, a to v lednu 2015. „Často podceňovaný Islámský stát má obdobnou povahu jako nacistické Německo počátkem 30. let. Hrozí nám superholokaust, jehož oběťmi budou stovky milionů lidí,“ varoval v projevu na mezinárodní konferenci o holokaustu.
V roce 2011 pak přirovnal muslimy k nacistům. „Umírněný muslim je contradictio in adjecto, tedy protimluv, stejně jako contradictio in adjecto je umírněný nacista," řekl Zeman. „Například v dubnu 1945 existoval jeden umírněný nacista, který nabídl spojencům vyjednávání o separátní kapitulaci německé říše. Jmenoval se Heinrich Himmler, organizátor vyvražďování Židů,“ pokračoval v rozhovoru pro Reflex.
Jako dosluhující premiér zvládl při státní návštěvě Izraele přirovnat zase k Hitlerovi tehdejšího palestinského lídra Jásira Arafata.
Topolánek: sliby jako 'osvětimská lež'
V roce 2003 se tehdejší šéf ODS Mirek Topolánek opřel do předvolebních slibů ČSSD a uvedl, že jde o „téměř osvětimskou lež, tak brutální lež“.
O pár let později zase sliboval noc „dlouhých nožů“ ve státní správě. „Nečekejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde," řekl Topolánek. Redaktorovi dnes již neexistujícího bulvárního listu Šíp zase jednoho dne napsal „Es kommt der Tag“, což je věta, kterou ve 30. letech používali nacisté.
Kalousek: EET je jako koncentrák
V listopadu 2016 předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že účelem elektronické evidence tržeb je „pouze buzerace“. „Budeme šťastni za každého, kdo z toho koncentračního tábora unikne, ale především chceme ten koncentrační tábor zrušit," uvedl mimo jiné Kalousek. Později se za nevhodný příměr omluvil.