Třetí volba, nebo už přímá? Politici hledají odpověď

Špičky vládních stran se zatím nemohou dohodnout na tom, jak dál postupovat při volbě nového prezidenta. Unionisté totiž tvrdí, že šance najít společného všeobecně přijatelného kandidáta pro třetí volbu je už mizivá, a proto by měla přijít na řadu volba přímá. Sociální demokraté i lidovci ale stále ještě prosazují třetí volbu, tedy volbu zákonodárci. Pro přímou volbu je také ODS. Připravena je ovšem se svým kandidátem Václavem Klausem vstoupit i do třetí volby prezidenta parlamentem. Právě jednají zástupci všech parlamentních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská zástava na Hradě | Foto: Michal Kamaryt

Sociální demokraté i lidovci stále ještě prosazují třetí volbu, tedy volbu zákonodárců. Místopředseda lidovců Jan Kasal zdůrazňuje, že právě tento postup ukládá platná Ústava. "Já si myslím, že Ústava je vážná norma, která má být naplněna. A jak já ji čtu, tak se mi zdá, že by třetí volby měla být". Nepřímou volbu preferují i komunisté. Jejich předseda Alois Grebeníček řekl Českému rozhlasu, že budou při třetí volbě postupovat odpovědně, i kdyby se jí účastnil pouze jediný kandidát Václav Klaus. Podle jeho slov odmítají účinkovat ve hře "Nejsilnější máte padáka."

Křesťanští demokraté tvrdí, že další jména adeptů na Hrad mají připravena, a že vládní koalice by o nich měla jednat a třetí volbu absolvovat. Předseda lidovců Cyril Svoboda věří, že shoda na všeobecně přijatelném kandidátovi pro třetí volbu nakonec příjde. "Já říkám, že máme připravena jména. A protože se stále spekuluje s osudy lidí, tak ode mne se žádná jména nedozvíte."

Unie svobody-DEU žádá přímou volbu prezidenta, ČSSD a lidovci ale chtějí dál hledat kandidáta pro třetí volbu, tedy volbu nepřímou. S tímto výsledkem skončila společná schůzka lídrů vládních stran. Pokusy vyřešit nynější patovou situaci zaberou podle šéfa unionistů Petra Mareše rozhodně přinejmenším několik dnů. "Já neznám cestu ke společnému kandidátu a já ji také hledat nebudu. Já hledám cestu k přímé volbě prezidenta. V tuto chvíli není na stole žádný kandidát, který by nás vedl k tomu, že bychom náš postoj změnili".

Pokud dojde k přímé volbě prezidenta, bude nutné změnit ústavu. Debata o tomto kroku ale může podle premiéra Vladimíra Špidly trvat až 10 měsíců. Po celou tuto dobu bude sociální demokracie pravděpodobně nucena čelit výtkám, že se dělí o prezidentské pravomoci. To však v pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu "O kom se mluví" premiér odmítl. Znovu zopakoval, že přechod prezidentských kompetencí na něho i na předsedu sněmovny chápe pouze jako dočasnou správu.

ODS je připravena na každou variantu volby hlavy státu. Šéf ODS Mirek Topolánek se na odpolední schůzce s předsedou unionistů Petrem Marešem shodl, že pokud politická reprezentace rozhodne o přímé volbě, jejich strany udělají vše pro to, aby občané mohli prezidenta zvolit co nejdříve. V každém případě Václav Klaus zůstává jediným kandidátem ODS pro všechny další volby hlavy státu, potvrdil Topolánek.

Právě Václav Klaus měl nejblíže ke zvolení hlavou státu. Při druhé volbě parlamentem mu chybělo 14 hlasů. Parlament se na společné schůzi poslanců a senátorů pokoušel zvolit prezidenta republiky dvakrát. Ale 15. i 24. ledna nezískal nikdo z kandidátů potřebný počet hlasů.

O volbě prezidenta se hovoří na společné večeři s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem šéfové parlamentních stran. Na jednání budou sociální demokraté navrhovat, aby se třetí volba Parlamentem uskutečnila do 30 dnů. K tomu, aby se ještě jednou pokusili poslanci a senátoři zvolit nástupce Václava Havla do začátku března, se dnes přiklonila většina členů sněmovního organizačního výboru.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme