Třetím kandidátem na ministra kultury je Jiří Srstka

Počet kandidátů na post ministra kultury se rozrostl na tři. Novým jménem zmiňovaným v souvislosti s možným vedením ministerstva je bývalý šéf Národního divadla v Praze Jiří Srstka. Do hry se dostal potom, co někteří umělci premiérovi napsali dopis, v němž vyjádřili nesouhlas s tím, že by se nástupcem Pavla Dostála stal buď Vítězslav Jandák nebo Vladimír Darjanin. Jak Jiří Srstka uvedl, jednoznačná nabídka, aby Ministerstvo kultury vedl, z úst premiéra Paroubka ale nezazněla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosticův palác | Foto: Praha

Srstka v České televizi prohlásil: "Předseda vlády mně zavolal a sdělil mi, že by se mnou rád hovořil na toto téma, nešlo tedy o přímou nabídku. Já jsem mu řekl, že jsem v zahraničí v Norsku a že až se vrátím, budu k dispozici." Někdejší ředitel Národního divadla stojí od ledna 2002 v čele Divadelní a leterární agentury DILIA. Srstka má na rozdíl od svých protikandidátů, Vítězslava Jandáka a Vladimíra Darjanina, podporu umělců.

Jak se Jiří Paroubek po schůzce s umělci vyjádřil, i on preferuje spíš než politickou osobnost člověka z oblasti kultury. S prodlužováním výběru vhodného ministra pak otálet nehodlá: "Do konce týdne bych celý problém rád uzavřel," řekl Českému rozhlasu ministerský předseda.

Umělci se do Strakovy vily za premiérem vypravili, aby mu připomněli důležitost výběru správné osoby na post ministra kultury. Herec a scénárista Zdeněk Svěrák pak po skončení schůzky řekl: "My jsme přišli panu premiérovi říci, že křeslo po Pavlu Dostálovi, který celou kulturní obec tmelil, by měl obsadit někdo, kdo by měl aspoň srovnatelnou důvěru lidí z této branže. To jsme považovali za nutné mu říci a to jsme mu také řekli," pronesl známý scénárista a herec. Spolu s ním se jednání ve Strakově akademii zúčastnili Ludvík Vaculík, Jan Kraus, Břetislav Rychlík, Jiří Krejčík či ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík.

Umělci se na předsedu vlády obrátili už koncem července, kdy se spekulovalo jen o šéfovi českého zastoupení na světové výstavě Expo 2005 Vladimíru Darjaninovi. Sepsali otevřený dopis, ve kterém požádali o schůzku a společně vyzvali Paroubka, aby při hledání nového ministra postupoval uvážlivě. Nabídli mu, že mu při výběru pomohou.

Králík ve středu řekl, že premiér by měl mít v hledáčku více než dva zmiňované kandidáty, které většina kulturní obce považuje za nepřijatelná. Zdůraznil, že v České republice chybí dialog mezi politikou a kulturou. "Myslím si, že oba dva v této fázi nejsou přijatelní a že by to chtělo chvíli čas skutečně navázat na jméno Pavla Dostála," uvedl Králík za umělce.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Markéta Pešková, Ondřej Černý, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme