Třetina dospělých Čechů kouří

Kouření škodí zdraví. To není jistě pro nikoho nová informace. Vědí to nekuřáci a asi hlavně proto nekouří, ale vědí to i kuřáci - mají to napsané na každé krabičce cigaret a přesto kouří. Lucie Weissová mluvila se členy pracovní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a tam se dozvěděla i některá ne tak známá fakta. V příspěvku najdete i Fagerströmův test nikotinové závislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kuřák | Foto: Jan Rosenauer

U nás kouří asi 30 procent dospělé populace. To je hodně ve srovnání s tím světem, se kterým se chceme srovnávat. V EU kouří asi 25 procent a v USA dokonce jen 22 procent dospělých. Čím dále od nás na východ tím ovšem počet kuřáků stoupá - v Rusku je to víc než 50 procent lidí. Vezmeme-li ale tento jev v čase, tak pak jsme na tom o něco lépe než dřív.

Hrozby onemocněním na neplatí na teenagery. To, že mohou za desítky let onemocnět se teenagerů moc nedotkne, je to pro ně příliš vzdálené. Nejlépe prý působí pozitivní vzory: třeba oblíbený zpěvák, který přestal kouřit, nebo nějaká autorita v rodině, která se tohoto zlozvyku vzdala.

V dnešních Lidových novinách se píše, že nikotin může mít i pozitivní efekt, například oddaluje Alzheimerovu chorobu. Ale jde o nikotin, nikoli kouření. V čem je toto pozitivum, na to jsme se zeptali předsedy světové Společnosti pro výzkum nikotinu a tabáku, Švéda Karla Fagerströma. "Nikotin je droga a drogy mají v medicíně dobré i špatné efekty. Já sám jsem léčil například pacienty s Parkinsonovou chorobou nikotinovými náhražkami, náplastmi a žvýkačkami. Ale to je nikotin, kouření nemůže být dobré pro nikoho."

Nikotin také pomáhá při ulcerosní kolitidě, tedy chronickém zánětlivém onemocnění střev a u kuřáků se tato nemoc také méně vyskytuje.

Mnoho kuřáků si je vědomo rizik, které jim jejich koníček přináší, ale nemají odvahu nebo vůli s tím přestat. Téměř dokonalým pomocníkem jsou nikotinové náhražky - náplastě a žvýkačky, které dramaticky zmírňují abstinenční příznaky. Ale možná by každý měl začít tím, že si uvědomí svoji závislost, tedy udělat si test.

Fagerströmův test nikotinové závislosti

Jak brzy po probuzení si zapálíte svou první cigaretu?


do 5 minut.......3 body
za 6-30 minut......2 body
za 31-60 minut.... 1 bod
po 60 minutách .... 0 bodů

Je pro vás obtížné nekouřit na místech, kde není kouření dovoleno?


ano ... 1 bod
ne ... 0 bodů

Kterou cigaretu byste nerad postrádal?


první ráno ... 1 bod
kteroukoli jinou ... 0 bodů

Kolik cigaret denně vykouříte?


0-10 ... 0 bodů
11-20 ... 1 bod
21-30 ... 2 body
31 a víc ... 3 body

Kouříte častěji během dopoledne?


ano ... 1 bod
ne ... 0 bodů

Kouříte, i když jste nemocen a upoután na lůžko?


ano ... 1 bod
ne ... 0 bodů

Hodnocení:


Součet bodů
0-1 ... žádná nebo velmi malá závislost na nikotinu
2-4 ... střední
5-10 ... silná závislost na nikotinu

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme