Třetina mužů nad padesát let je ohrožena rakovinou prostaty

Přes třicet procent mužů ve věku nad padesát let v České republice je ohroženo rakovinou prostaty, ale neví o tom. Většina z nich si navíc toto nebezpečí nechce ani připustit. Karcinom prostaty je zároveň v současnosti v Česku u mužů nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. I na to chtějí při blížícím se Světovém dnu proti rakovině upozornit onkologové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Onkologická klinika

Onkologická klinika | Foto: www.fnspo.cz

Zatímco ještě před pár lety byla v čele žebříčku nádorových onemocnění u mužů rakovina plic, od roku 2007 vede rakovina prostaty. Proto Liga proti rakovině uspořádá na Světový den proti rakovině, který připadá na čtvrtek, sympózium o karcinomu prostaty. Určen je i laické veřejnosti.

Lékaři stále zdůrazňují, že nejdůležitější je prevence, proto muže po padesátce posílají na pravidelné roční preventivní prohlídky k urologovi. Problémem je, že rakovina prostaty v časném stadiu nemusí mít žádné příznaky, ale na druhou stranu, čím dříve se odhalí, tím je logicky větší šance na přežití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Buriánkové o problematice výskytu rakoviny v České republice.

"Když se onemocnění odhalí včas, je to o něčem úplně jiném, než když je ten proces pokročilý. Velmi často se bohužel zjistí, že jsou již metastáze v kostech. Tato situace již výrazným způsobem změní nejen výhledy, ale i léčebné možnosti," upozorňuje na prevenci Alexandra Aschermannová, členka výboru České onkologické společnosti.

"Apelujeme samozřejmě nejen na muže, ale i na jejich družky. Jestli je mají rády, k vyšetření je doženou," přidává se předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.

Informovanost pacientů narůstá

V Česku onemocní rakovinou prostaty více než pět tisíc mužů ročně. Liga proti rakovině mluví také o tom, že počet nově hlášených nádorových onemocnění stoupá, počet úmrtí ale stagnuje.

Předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier to vysvětluje tak, že lidé jsou lépe informováni o nádorových onemocněních, o prevenci, rizicích, a hlavně, chodí k lékaři včas. Profesor Dienstbier se ale přesto domnívá, že nutnost prevence se musí zdůrazňovat neustále.

Lékaři také stále silně vnímají, že v tuzemsku přetrvává strach z rakoviny, toto téma je tedy nutné podle nich takzvaně odtabuizovat.

K onkologické péči patří také zlepšování kvality života pacientů s rakovinou. I na tuto oblast dává důraz Liga proti rakovině, která existuje dvacet let. Její předseda Zdeněk Dienstbier tak může porovnávat a mluví o nesrovnatelných podmínkách v minulosti a dnes, uvádí to na konkrétním příkladu:

"Když si vezmete například endoskopii tlustého střeva. Dříve to byla rigidní tyč, která se zasouvala. Dnes je to ohebný nástroj, který nezpůsobuje žádnou bolest. Zlepšuje se i kontakt lékaře s pacientem. Přenos informací je strašně důležitý."

Lenka Buriánková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme