Třetině nemocnic prý hrozí finanční kolaps kvůli úhradové vyhlášce

Nejméně třetině nemocnic v Česku hrozí finanční kolaps. Dnes to oznámil krizový štáb nemocnic, podle kterého situaci způsobila úhradová vyhláška. Štáb proto žádá pro zdravotnické ústavy více peněz ještě letos, jinak začnou lékaři koncem roku omezovat péči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvoulůžkový pokoj

Dvoulůžkový pokoj | Foto: Pavel Pavlas

„Nemocnice zvyšují svůj vnitřní dluh a mnohé jsou už v platební neschopnosti," říká předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

„Žijeme díky tomu, že nemocnice jsou velké organizace a setrvačnost hospodaření je přece jen větší. Žijeme proto, že máme dluh vůči našim zaměstnancům - finanční prostředky, které jim byly slíbeny na mzdy, nejsou vypláceny. Neopravujeme a neinvestujeme. Žijeme díky tomu, že prodlužujeme doby splatnosti našim dodavatelům,“ vyjmenovává Sohlich.

Dodavatelům léků dluží nemocnice desítky milionů korun. Pacienti to zatím výrazně nepociťují. Už za několik měsíců by to ale mohlo být jinak, varuje ředitelka fakultní nemocnice v Plzni a šéfka Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. Odsouvají se plánované operace a hrozí, že nebudou peníze ani na akutní péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematiku předlužených nemocnic shrnula Lucie Husárová

„Tato situace je velice kritická a je to časovaná bomba, která může vybuchnout. Nemocnice se zadlužují velikým tempem, v našich nemocnicích už je po splatnosti zhruba miliarda a půl až dvě miliardy korun,“ uvedla.

Zástupci nemocnic, odborů i pacientů chtějí především navýšení plateb za státní pojištěnce a změnu kritizované úhradové vyhlášky. Ministr zdravotnictví Martin Holcát už zvýšení odvodů vládě navrhl - o 98 korun na 821 korun. Do systému by tak ročně mohlo navíc přijít přes 7 miliard. I podle Holcáta už jsou totiž některé nemocnice na pokraji finančního kolapsu.

„Nerad bych tím vyhrožoval a šířil poplašnou zprávu, bylo by to špatně. Myslím si, že zdravotníci dokážou udělat maximum, ale je otázka, jestli bude akutní péče skutečně té nejvyšší kvality. Děláme pro to maximum a samozřejmě peníze, které chceme do systému, jsou především do této oblasti,“ poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala

Dagmar Žitníková, šéfka zdravotnických odborů, navíc upozornila, že některé dluhy už skupují soukromé firmy. A to by mohlo způsobit zánik části nemocnic.

„Na nemocnice, které jsou v krajích ve formě obchodních společností, by mohl být vyhlášen i konkurz. Vůbec nikdo si nedovede představit, jaké obrovské důsledky by tato situace mohla na nemocnice, poskytování zdravotnické péče a také na zaměstnance mít.“

Krizový štáb, ve kterém se spojily nemocnice, odbory i svaz pacientů, jednal i s premiérem Jiřím Rusnokem. Jeho zástupci mu chtěli vysvětlit, že úhradová vyhláška připravila letos nemocnice o šest miliard a o stejnou částku přišly kvůli zvýšení DPH. Vláda by mohla o navýšení plateb za státní pojištěnce jednat už tento týden.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme