Trhači jmelí pustoší vzácný park v Lednici

Zámecký park v Lednici na Břeclavsku, zapsaný do seznamu památek Unesco, ničí vandalové. Před koncem roku se do rozlehlého areálu sjíždějí s noži v rukách kvůli vánoční výzdobě. Správa lednického zámku už musela na hlídání parku najmout bezpečnostní agenturu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Lednice

zámek Lednice | Foto: lednice.cz

Parkoví lupiči páchají značné škody na jehličnatých stromech, odkud kradou větve na výrobu vánočních dekorací nebo adventních věnců.

Nejbezohlednější jsou ale tradičně lovci jmelí, kteří působí až desetitisícové škody. Z jednoho stromu totiž mohou získat až 70 kilogramů a ve velkých městech, v Praze, Brně nebo i Plzni dostanou za kilo jedenadvacet korun.

Škody, které vandalové ve vzácném parku působí, jdou podle kastelánky zámku Ivany Holáskové do statisíců. "Nikdy to nebylo v takové míře jako v poslední době. Zničili nám stromy, které byly vysazeny vloni s pomocí různých nadací. Dneska jsou z těch stromů pahýly," postěžovala si kastelánka.

Od středy proto poslala Holásková do parku bezpečnostní službu. Přistiženým vandalům hrozí sankce, protože najatí hlídači mají statut stráže ochrany přírody. Ostraha bude podle kastelánky sice finančně náročná, ale správa zámku nemá jinou možnost. Nevyloučila přitom ani celoroční hlídání na celém areálu parku.

Lednický zámek je jedním z architektonických skvostů Česka. V letošní sezóně si jej prohlédlo rekordních 303.000 lidí. Objekt je i s okolím součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného v květnu 1997 do seznamu míst světového a kulturního dědictví Unesco.

Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme