Tři čtvrtiny věznic už skončily s propouštěním, na svobodě je asi šest tisíc amnestovaných

Během víkendu opouštějí brány věznic poslední lidé amnestovaní prezidentem České republiky. Zatím se jich na svobodu dostalo skoro šest tisíc. Tři čtvrtiny věznic už mají propouštění za sebou. Po skončení propouštění se vězeňská služba chystá využít nižší stavy k zlepšení ubytovacích podmínek pro vězně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnestie ve věznici v Rapoticích

Amnestie ve věznici v Rapoticích | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„V současnosti už se blíží téměř 6 tisícům, ale zároveň můžeme předpokládat, že se toto číslo už příliš nezmění,“ uvedl mluvčí vězeňské služby Robert Káčer počet propuštěných.

Propouštět by se mělo ještě zítra, podle Káčera se však bude jednat už jen o desítky osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu propouštění amnestovaných vězňů informoval na Radiožurnálu mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Káčer uvedl, že propouštění už skončilo přibližně ve třech čtvrtinách věznic. Po jeho úplném dokončení bude vězeňská správa analyzovat nová data a pak se rozhodne, co bude s uvolněnými kapacitami.

„Ono to v podstatě neznamená, že by se nám zcela vylidnily věznice, my se vlastně teď dostáváme na úroveň, jako byla zhruba v roce 2004, to znamená, že nám se tím poněkud uvolní ruce, budeme například moci zlepšit ubytovací podmínky vězněných osob,“ řekl Káčer.

Dodal, že některá oddělení, kde bude jen málo vězňů by mohla být kvůli nízké efektivitě zrušena.

Policie obvinila amnestovaného vězně kvůli smrti muže po potyčce u Chebu

Číst článek

Mezi věznice, kde už propouštení skončilo, patří také Rapotice na Třebíčsku. „Ubylo 280 vězňů, ale stále nám více něž 400 vězňů ve věznici zůstalo, takže nějaký výrazný vliv na chod věznice to mít nebude,“ uvedl ředitel zařízení Pavel Ondrášek.

Vězni si o něco polepší. Podle Ondráška byli před amnestií na celách po šesti, teď budou po čtyřech. Budou na ně mít také více času specialisté.

Vazební věznice v Teplicích začala propouštět vězně na základě amnestie vyhlášené prezidentem | Foto: ČTK

„Vychovatelé, speciální pedagogové nebo psychologové provádí aktivity s odsouzenými, snaží se o to, aby se mohli lépe zapojit po návratu z vězení do řádného života, takže ta práce s nimi je složitá a určitě se lépe pracuje tehdy, jestliže věznice není přeplněná,” uvedl Ondrášek.

Tento stav však možná v Rapoticích nepotrvá dlouho. Věznice má kapacitu přes 700 lidí a mohli by se tam přesunout odsouzení z jiných, přeplněných věznic.

Nejvíce vězňů – přes 353 – odešlo po amnestii z věznice ve Stráži pod Ralskem. Dohromady se prezidentská amnestie dotkne asi 32 tisíc lidí, čísla však zahrnují i podmíněné tresty nebo tresty domácího vězení.

Soudce okresního soudu v Liberci Lukáš Korpas vysvětlil, proč s rozhodováním o propuštění odsouzených soudy tak spěchaly.

„Prezident republiky spojil s rozhodnutím o podmíněném trestu odnětí svobody také tu skutečnost, že se na takového odsouzeného hledí, jako by nebyl odsouzen, to znamená, že jim záznam o odsouzení zmizí z výpisu rejstříku trestů, tudíž mohou mít zájem, aby soud rychle rozhodl, dotýká se jich to v osobním životě,“ uvedl Korpas.

Část propuštěných vězňů míří rovnou na sociální odbory magistrátů, kde žádají o mimořádnou finanční pomoc. Nově však podporu vyplácejí úřady práce a omezená provozní doba může být problém. Například v Olomouci peníze zatím dostali jen dva amnestovaní.

Jan Herget, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme