Tři dny neplacené nemocenské zůstávají. Návrh ČSSD na změnu u ÚS neprošel

Ústavní soud dnes rozhodl, že pravidla pro výplatu nemocenské ponechá v původním stavu. ČSSD usilovala ve své stížnosti o zrušení takzvané karenční doby, kterou považuje za protiústavní. Karenční dobou se rozumí období tří dnů, po které nemocný zaměstnanec nedostává žádnou kompenzaci za období pracovní neschopnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Karenční doba byla Ústavním soudem již před třemi lety jednou zrušena. V následujících letech se však do právního systému České republiky opět vrátila.

Svoje dnešní rozhodnutí odůvodňuje za Ústavní soud soudce Miloslav Výborný tím, že současná legislativní situace je již jiná, a proto není možné uplatňovat argumenty, které již jednou zrušení karenční doby podpořily. Nejdůležitější změnou v zákoně, která svědčí proti zrušení karenční doby, je to, že zaměstnanci v karenční době nemusejí zároveň platit pojistné na nemocenské pojištění a na státní politiku zaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verdikt Ústavního soudu sledoval také redaktor Českého rozhlasu Martin Drtina

„Dočasně nemocné nevystavuje bezvýchodné situaci,“ říká ve svém odůvodnění soudce Miloslav Výborný a zdůrazňuje, že opatření usiluje o legitimní cíl, tedy o omezení zneužívání sociálních dávek.

Jedním z důvodů pro ponechání karenční doby v legislativě ČR je také to, že tento institut obsahují mnohé legislativy zemí členských států Evropské unie, například Řecka, Velké Británie, Francie, Itálie, Rakouska, Portugalska a Švýcarska. Roman Sklenák z ČSSD se ale ohrazuje, že země jako Polsko nebo Slovensko, které výší výdělků a úspor jsou českým podmínkám bližší než země uvedené, karenční dobu nemají.

Ústavní soudce: Karenční doba nemá rdousící efekt a prošla testem racionality

Číst článek

Soudci rozhodovali v plénu, odlišné stanovisko proti výroku vyjádřil pouze jeden z nich Jan Musil. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se odvolat nelze.Verdiktu Ústavního soudu přihlížel jako jediný z politiků sociálnědemokratický poslanec Roman Sklenák. Nikdo jiný ani z tábora opozice ani vládních stran dnes do Brna nepřijel.

ČSSD je zklamaná, TOP 09 rozhodnutí vítá

ČSSD je nicméně verdiktem Ústavního soudu zklamaná. Podle svého místopředsedy Zdeňka Škromacha pro ni ale věc nekončí, i když k soudu pro lidská práva do Štraburku se nechystá. Nemocenská se teď stane legitimním prostředkem politického boje i tlaků odborů.

„Tohle soudy nevyřeší. Myslím, že tyto věci prostě řeší volby a řeší vlády. Je to politické rozhodnutí, takže po příštích volbách prostě první tři dny budou placeny, pokud vyhraje sociální demokracie a bude mít sílu tuto změnu prosadit,“ prohlásil Zdeněk Škromach.

Podle Zdeňka Škromacha není fér, že by zaměstantci, za kteřé platí zaměstanavatel zdravotní a sociální pojištění, neměli dostávat po dobu tří dnů žádné peníze, protože právě v těchto dnech musejí navštěvovat lékaře a platit poplatky s tím spojené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí, a David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků

Zdeněk Škromach však říká, že existuje legální možnost, aby si zaměstnanci v podnicích v rámci kolektivních smluv vyjednali se zaměstnavatelem proplácení mezd i po tzv. karenční dobu ve výši, která může překračovat i zákonem stanovené minimum. Škromach věří, že v současné době tlaky na změnu kolektivní smlouvy v tomto duchu jistě zesílí.

„Kvůli několika nepoctivcům není možné trestat naprostou většinu poctivých občanů, kteří prostě marodí jenom tehdy, když skutečně nezbytně musí,“ dodává Zdeněk Škromach.

Podle Davida Šeicha, poslance za ODS a předsedy Unie malých a středních podniků, však poplatky u lékaře s karenční dobou přímo nesouvisejí. Pokud se podle něj dostane někdo do hmotné nouze, jsou mu veškeré zdravotní poplatky nejen že odpuštěny, ale může navíc pobírat státní prostředky. Při svém tvrzení se Šeich opírá se zejména o fakta z průzkumů, podle nichž jsou Češi nejnemocnějším národem v Evropě.

„To nesouvisí s naší zdravotní kondicí, ale s nějakou historií, kterou jsme tu měli před rokem 1989, kdy do té práce nechodili lidé s žádným velkým nadšením a prostě takové to ‚hodit se marod‘ nebylo bráno jako něco špatného, spíše jako takový skrytý boj proti socialismu. Samozřejmě to částečně přežilo,“ tvrdí Šeich a pokračuje:

Ústavní soud zamítl 10. května návrh ČSSD na zrušení tzv. karenční doby. Na snímku čte soudce zpravodaj Miloslav Výborný odůvodnění nálezu | Foto: ČTK

„Máme největší nemocnost v unii a to normální není.“

Ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek rozhodnutí ústavního soudu vítá.

„V době, kdy první tři týdny náhrady v nemoci platí zaměstnavatel, je také vhodné, aby určitým způsobem se zaměstnanec spolupodílel na těch nákladech. Jde o to, že systém skutečně musí být vyvážený a není možné spoléhat na stoprocentní podporu státu,“ říká Jaromír Drábek.

Dnešní rozhodnutí ústavních soudců přivítal i ministr financí Miroslav Kalousek.

„Politik nemůže s verdiktem Ústavního soudu udělat nic jiného, než ho vzít s respektem na vědomí, ať se mu líbí nebo nelíbí. Asi vás nepřekvapí, že jsem to tentokrát vzal s uspokojením na vědomí a jsem rád, že ten verdikt zazněl tak, jak zazněl. My jsme byli přesvědčeni, že na tom nic protiústavního není,“ řekl Miroslav Kalousek.

ČSSD považuje karenční dobu za protiústavní. Podle ČSSD zaměstnanci nemoc často přecházejí, zhoršují její průběh a dále ji šíří. Za nepřípustné považuje ČSSD i čerpání dovolené na účel vyléčení nemoci, protože dovolená je primárně určena na zotavenou.

Nicméně po prvním zavedení karenční doby na začátku roku 2008 potvrdily statistiky, že klesl počet dní strávených v pracovní neschopnosti. Výdaje státu na nemocenskou se ve srovnání rokem 2007 snížily v roce 2009 téměř o 10 miliard korun a počet pracovních neschopností klesl o 47 procent.

Jana Zemanová, ČRo, Martin Drtina, Libor Procházka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme