Tři exposlanci ODS už znovu stíhaní nebudou, připustil státní zástupce Ištvan

Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa již zřejmě znovu obviněni nebudou. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan připustil, že po nedávném rozhodnutí Nejvyššího soudu už k tomu nemá prostor. Soud řekl, že exposlance nelze stíhat ani za jednání mimo Poslaneckou sněmovnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř na archivním snímku | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé původně vinili exposlance z toho, že se výměnou za lukrativní posty ve státních firmách vzdali mandátů, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Měsíc strávili ve vazbě.

Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že vzdání se mandátu je politický projev ve sněmovně, na který se vztahuje imunita. Nejvyšší státní zastupitelství proto jejich trestní stíhání zrušilo.

„I když byl potenciální trestný čin dokonán dávno před tím, než k nějakému projevu nebo hlasování došlo, Nejvyšší soud tvrdí: ‚Musíte se na to dívat komplexně, vašemu pohledu právě komplexnost chybí.‘ Proto podle Nejvyššího soudu nepřichází v úvahu ani žádné přeformulování. Nejvyšší soud v tom má naprosto jasno,“ uvedl Ištvan v České televizi.

Například Marek Šnajdr teď zvažuje, jestli bude požadovat odškodnění. „Otázku jsme diskutovali s klientem v obecné rovině a on zvažuje, jak se k celé záležitosti postaví. Jsme dohodnuti tak, že se k celé věci sám vyjádří,“ uvedl Šnajdrův právník Lukáš Trojan.

U expremiéra Petra Nečase naopak soud rozhodl, že ho stíhat lze. Ivo Ištvan ale nechtěl předjímat, jestli se tak stane.

„Státní zástupce samozřejmě musí znovu prostudovat důkazní situaci, co se za čtyři měsíce změnilo, jestli podezření nadále přetrvává. Podle toho posouzení rozhodne o dalším postupu,“ řekl v České televizi.

Tereza Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme