Tři Křišťálové glóby si odnáší Můj Nikifor
Příběh proslulého naivistického malíře Nikifora Krynického uspěl na letošním karlovarském filmovém festivalu. Získal hlavní cenu Křišťálový glóbus, cenu za ženský herecký výkon a cenu za režii. Dotovaná částka 20 tisíc dolarů tak putuje spolu s filmem Můj Nikifor do Polska.
Umělecká ředitelka Eva Zaoralová přiznala, že tento snímek byl částečně i její tip. "Čekala jsem, že nějakou cenu dostane. Nečekala jsem, že dostane tři ceny. A vítěznou? Možná to jsem si trochu myslela, ale vkus poroty je někdy jiný, než vkus toho, kdo ty filmy vybírá," řekla ředitelka.
Hlavní porota udělením těchto cen tak odměnila originalitu i realizaci příběhu, který vznikl podle autentických údajů o životě Epifana Drowniaka, proslulého jako naivistický malíř Nikifor Krynický.
Divácká cena deníku Právo patří kanadskému filmu Můj život s otcem, jehož režisérem byl Sébastien Rose. Na snímek Martina Šulíka Sluneční stát, který v soutěži zastupoval českou i slovenskou kinematografii, žádná z cen nezbyla. Zvláštní cenu dostal izraelský režisér Eyal Halfon za mozaikovitě strukturované drama Taková krásná země. Je nepředvídatelným pohledem na společenské poměry v oblasti ležící v blízkosti Mrtvého moře.
Vítězný film Můj Nikifor je příběh podivného přátelství dvou malířů - akademického umělce Wlosinského a zdravotně postiženého analfabeta, naivního malíře Epifana Dworniaka. Režisér Krzysztof Krauze nám ke vzniku filmu řekl: "Největší zásluhu na vzniku tohoto filmu má moje žena. Byl to její nápad. Našla knižní předlohu, vybrala herecké obsazení a celou dobu byla mou oporou. Jsme rádi, že se to podařilo, i když byly chvíle, kdy jsme nevěřili, že tento film vyhraje."
Cenu za ženský herecký výkon získala Krystyna Feldmanová, která ve filmu ztvárnila postavu muže - postiženého naivního malíře Epifana Dworniaka: "Je to pro mně velká věc, protože to je velmi prestižní cena pro kritiky, herce i porotu. Navíc náš film tady skvěle přijalo karlovarské publikum. Každá taková cena dává herci křídla a hlavně novou chuť do práce."
Jak vidí právě skončenou přehlídku prezident festivalu Jiří Bartoška? "Když to přirovnám k tomu, kdy kluk dostane dlouhé kalhoty, tak se stává chlapem a přestává být klukem, takže po těch dvanácti letech se nám už trochu podařilo dostat dlouhé kalhoty," řekl Bartoška.
Filmy vidělo přes 140 tisíc diváků. Dvě třetiny z celkových 250 snímků přitom v české premiéře, čímž padl karlovarský rekord. Příští festival začíná posledního června roku 2006.