Tři lidé nepřežili pád letadla u Brna

Tři lidé našli dnes dopoledne u Brna smrt v troskách malého dopravního letadla. Podle mluvčího brněnských hasičů Jaroslava Haida stroj ztratil spojení s kontrolní věží krátce po startu z letiště v Brně-Tuřanech a dopadl do pole nedaleko obce Sokolnice. Pilota zřejmě ve vzduchu zradil motor. Všichni mrtví pasažéři byli Němci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo Trinidad TB 20 GT | Foto: EADS Socata

Letadlo startovalo v 10:12, osm minut poté zmizelo z radaru. "V 11 hodin 20 minut vyjížděla naše jednotka do prostor mezi Tuřany a Sokolnicemi, kde bylo hlášeno hledání letadla. Na místě bylo zjištěno, že se tam skutečně zřítilo letadlo a že tam jsou tři mrtvé osoby," potvrdil Radiožurnálu Jaroslav Haid.

Soukromý jednomotorový letoun typu Trinidad 20 mířil do Německa. Všichni mrtví jsou německé národnosti. "Jednalo se o tři muže ve stáří 73, 60 a 23 let," upřesnil mluvčího brněnské policie Zdeňek Lubas. Přivolaný lékař konstatoval, že nikdo z posádky neměl šanci nehodu přežít.

Zpravodajka Českého rozhlasu hlásí, že trosky letounu leží v poli asi 200 metrů od silnice mezi obcemi Telnice a Sokolnice. Policisté místo dopadu neprodyšně uzavřeli a usměrňovali také dopravu na silnici, kde zvědaví řidiči zpomalovali, aby si havárii prohlédli.

Po okolnostech a příčinách neštěstí pátrají odborníci inspekce letového provozu. Podle předběžných závěrů letadlo zřejmě mělo technickou závadu. Svědci slyšeli hned po startu nepravidelný chod motoru. Pilot se pak údajně snažil v poli přistát, ale kvůli husté mlze se mu to nepodařilo. "Po pohledu je zjevné, že tam došlo k zahoření, ale samotná devastace letadla byla způsobena nárazem na zem," dodal policejní mluvčí.

Podobným nehodám malých letadel u nás každoročně padne za obět několik lidských životů. Například vloni v květnu u obce Miroslav na Znojemsku zahynuli v ultralehkém letadle čtyřiadvacetiletí manželé. Dva životy si v květnu 1998 vyžádala i havárie dvoumístného letadla u Šlapanic na Brněnsku. V jeho troskách zahynuli otec s dcerou ze Švýcarska. Vyhlídkový let při Dni dětí v Brně-Slatině se stal osudným pro pilota a staršího muže s dvěma vnuky.

Gabriela Sahánková, Martin Hromádka, Tomáš Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme