Tři miliardy pro vysoké školy budou, shodlo se vedení vlády. Zima odvolá plánované protesty

Předsednictvo vlády se v pondělí shodlo na zvýšení rozpočtu vysokých škol na příští rok o tři miliardy korun. Během jednání vlády, na kterém budou ministři schvalovat rozpočet, to oznámil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Pro kapitolu vědy a výzkumu, kde panovaly spory, navrhl kompromis tak, aby balík peněz činil 35,6 miliardy korun.

Praha / Brno (Aktualizováno: 15:34 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci akademických obcí českých vysokých škol při shromáždění 25. září před Úřadem vlády ČR v Praze | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima uvítal rozhodnutí vlády o navýšení rozpočtu vysokých škol. Jde podle něj o základní navýšení, které je potřeba pro uspokojení potřeb vysokých škol. Částka by měla stačit na zvýšení platů akademiků o deset až 15 procent, ale nebude úplně stačit na plánovaný růst doktorandských stipendií a podporu důležitých oborů, jako jsou pedagogika a lékařství.

V úterý na setkání s dalšími zástupci vysokých škol navrhne odvolání plánovaných protestů vysokých škol. Rozhodnutí vlády ocenil i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, doufá ale v to, že další kroky v tomto směru budou následovat.

Růstem minimálně o tři miliardy korun podmiňovaly souhlas se svým rozpočtem vysoké školy. V případě, že by vláda zvýšení neschválila, hrozily protesty počátkem října. Původně požadovaly zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, které jim na jaře přislíbila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. V pátek oznámily, že pokud jim vláda dá méně než tři miliardy korun navíc, uspořádají protesty.

Chtěly 4,5 miliardy, dostanou nejméně tři, dohodly se vysoké školy s ministrem školství

Číst článek

Dosavadní návrh ministra financí Ivana Pilného z hnutí ANO počítal v kapitole ministerstva školství na příští rok se sumou 161 miliard bez peněz na růst platů, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami korun. Rozpočet vysokých škol stagnuje několik let kolem 21 miliard korun.

Podle květnového rozhodnutí o posílení rozpočtu na vědu a výzkum pro příští rok mělo na bádání putovat 36,2 miliardy korun, tedy o 3,5 miliardy víc než letos. Ministerstvo financí navrhlo snížení, a to nejspíš o 2,8 miliardy korun.

Po pondělním jednání vlády se v úterý odpoledne chtějí sejít předsednictvo České konference rektorů, předsednictvo Rady vysokých škol a vysokoškolských odborů a rozhodnout o svém dalším postupu. V případě, že vláda navýšení odsouhlasí, plánovaný Týden pro vzdělanost počátkem října se místo protestů ponese v duchu obvyklého zahájení nového vysokoškolského školního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme