Tři nahrávky a Babišovy reakce: od 'nebudu to poslouchat' přes 'kampaň' po 'nastrčeného agenta'

Nejprve ministr financí Andrej Babiš tvrdil, že nahrávky poslouchat nebude. Zvukové záznamy, na kterých se s novinářem MF Dnes baví o materiálech na politické konkurenty, jsou podle něj zmanipulované. Po slovech, že se jedná o politickou kampaň, šéf státní kasy naposledy připustil, že udělal chybu. Server iROZHLAS.cz přináší přehled výroků, kterými ministr Babiš na nahrávky dosud reagoval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

1. května

Objevila se první nahrávka, na které ministr financí Andrej Babiš (ANO) hovoří o svých kolezích z vlády. O ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) mluví jako o neschopném deb***vi. "Příště mi dejte číslo, pošlu ho do pr***e," zní například na téměř dvouminutovém záznamu, který na internetu zveřejnila anonymní skupina pod názvem Julius Šuman.

O ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) zase hlas na nahrávce nazývá jako "krá**u, co chlastá". Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) pak Babišův hlas označuje za největší "sv**i, kterou kdy poznal".

3. května

Anonymní skupina Julius Šuman zveřejnila druhou nahrávku. V ní se ministr Babiš s - dnes už bývalým - novinářem MF Dnes Markem Přibilem baví o kauzách spjatých se sociální demokracií. Přibil tvrdí, že má materiály k údajnému vyšetřování kolem ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD). Vicepremiér Babiš navrhuje, že by kauzu nechal až na příští rok. „Teď bych to neřešil, vypadalo by to blbě," zní na nahrávce.

U jiné naopak novináře nabádá k publikaci. „Teď by byla docela příležitost. Tak máte to, ne?" říká hlas ministra Babiše k materiálům o tom, jak Sobotka pracoval jako koncipient právníka Radka Pokorného.

V další části zvukového záznamu se pak muži baví o materiálech na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Já bych s tím teď počkal, si nechci vystřílet patrony," říká Babiš.

Ten den odpoledne sám ministr uvedl, že nahrávky neslyšel a že je považuje za součást kampaně vedené proti jeho osobě. Jejich autenticitu ale přímo nepopřel.

„Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," prohlásil.

Babiš o uniklých nahrávkách: Není to náhoda, stojí za nimi ČSSD, nemám pro to ale důkazy

Číst článek

4. května

Obsáhle se vůbec poprvé Babiš k nahrávkám vyjádřil 4. května. Tehdy se objevil v pořadu České televize Interview ČT24. Tam si nejprve odmítal nahrávky poslechnout, poté ale znovu a opakovaně tvrdil, že se jedná o kampaň.

„Já vám říkám, že je to kampaň," odpověděl Babiš na přímý dotaz moderátorky, zda je nahrávka autentická. Odpovědi se nedočkala ani poté, co otázku několikrát zopakovala. „Nebudu se bavit o obsahu," kontroval vicepremiér.

„Ne, určitě si to nepamatuju, že bych se s Markem Přibilem na toto téma scházel. Je to podvrh, je to kampaň," doplnil ještě s tím, že nahrávka vznikla „na politickou objednávku".

V ten stejný den také ministr Babiš absolvoval rozhovor pro DVTV. „Nahrávku můžete sestříhat, může to být podvrh, provokace," zopakoval opět Babiš s tím, že zvukový záznam prý neslyšel. Ani tehdy na opakovaný dotaz redaktorky neřekl, jestli je záznam autentický, či nikoli. „Je to další provokace z anonymního twitteru," dodal.

5. května

Ministr Babiš označil druhou nahrávku s redaktorem MF Dnes za zmanipulovanou. Prý šlo o provokaci ze strany novináře Přibila.

„Já jsem nic neovlivňoval. Byla to provokace ze strany toho člověka, kdo si to poslechne, tak tam vidí, že na základě toho nic nevzniklo," prohlásil tehdy šéf státní kasy. Do té doby odmítal, že by nahrávky slyšel.

Novináři z MF Dnes a iDnes.cz obvinili Babiše ze lži. Vylučte politický vliv na naši práci, žádají vedení

Číst článek

„Já jsem na to reagoval velice zdrženlivě, protože jsem měl z toho špatný pocit, a teď vím, že to byla provokace. (...) On mi tam něco podsouval, já jsme to kopal od sebe. Ten rozhovor byl nepříjemný, byla to provokace, teď už to vím," prohlásil Babiš.

7. května

Týden po vydání první nahrávky vicepremiér Babiš na sociální síti nepřímo přiznal, že je záznam autentický. „Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to," napsal ministr Babiš na svůj facebookový účet.

8. května

V pondělí pak anonymní skupina zveřejnila v pořadí třetí nahrávku. Na té se údajný Babiš s novinářem Přibilem baví o kauze Beretta, která se týká vynášení informací z policejních spisů v případu Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku. Novinář Přibil seznamuje Babiše na schůzce s výslechy některých osob z případu.

„Aha, tak to jako že na nich hezky blije. No hezký to je. Jako já bych to nechal, načasoval bych to někdy před ten jejich sněm socanský a něco před volbami," říká na nahrávce Babišův hlas.

V následné reakci Babiš autenticitu nahrávky opět nepřímo potvrdil. „Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Kde jsem ale i tak velmi pasivní. Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje," odpověděl pro iROZHLAS.cz v sms zprávě.

„Odposlechy jsou sestříhané, že je tam můj hlas ještě neznamená, že takto proběhly," řekl také Babiš v pondělí odpoledne pro Novinky.cz.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme