Tři roky nejvyšším trestem za rasový útok

Do vězení půjde pouze jeden z mladíků, kteří vhodili zápalné láhve do dvou rómských bytů v Krnově. Libor Kubela stráví za mřížemi tři roky. Ostatní čtyři vyvázli pouze s podmíněnými tresty. Takový je verdikt Krajského soud v Ostravě. Rozsudek byl vynesen až po šesti letech od tohoto činu. Podle něho obžalovaní spáchali trestné činy obecného ohrožení a násilí vůči jednotlivci a skupině pro jejich národnost. V době útoku bylo v domě 15 lidí, z toho pět dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Zmocněnec poškozeného Roma Milana Kováče Roman Krakovka uvedl, že obžalovaní útočili úmyslně na dům, ve kterém žijí Romové: "Já se domnívám. že v tom řízení skutečně námitky obhajoby v tom směru, že ten rasový podtext tam nebyl, tak nebyly úspěšné důvodně, protože jestli tam měli potyčku s nějakými Romy, tak skutečně šli hodit lahve do domu, o kterém věděli pouze to, že tam jsou Romové, nic víc."

To, že do vězení půjde pouze nejstarší ze žhářů, Libor Kubela, zdůvodnila soudkyně tím, že už byl v minulosti čtyřikrát soudně trestán a jeho výtržnické chování se stupňovalo. Jeden z poškoených 65letý Milan Kováč uvedl, že mladíky vůbec nezná a neví, proč na jeho rodinu útočili. "Chtěli nás pozabíjet nebo co, já nevím. Furt žijeme ve strachu. To nedělali ani fašisté." Ani jeden z mladíků se nechtěl k rozsudku vyjádřit. Stejný postoj zaujaly státní zástupkyně Petra Titková a předsedkyně senátu Renáta Sobalová. Obě ženy zůstaly po verdiktu v soudní síni a po několika minutách vzkázaly novinářům, kteří na ně čekali na chodbě, že neposkytnou žádné informace.

Markéta Kaclová, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme