Tři roky vězení jsou pro Pitra přijatelný trest, soudí ekonomický analytik
Tři roky nepodmíněně vyměřil dnes Městský soud v Praze podnikateli Tomáši Pitrovi za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny - ze společnosti Agrocredit. Dva roky už přitom podnikatel strávil ve vazbě. Odsouzený navíc nesmí pět let působit ve správních a dozorčích radách společností.
„Vzhledem k rozsahu spáchané škody, jsou tři roky velmi přijatelný trest,“ řekl v Ozvěnách dne k dnešnímu verdiktu Miroslav Motejlek, ekonomický analytik.
„Vzhledem k tomu, že se mu dva roky zřejmě odečtou, ten trest není významný. Na druhou stranu je ale třeba říct, že čin spáchal před 12 lety, takže to už je dost dlouhá doba,“ dodal.
Kauzu podnikatele Tomáše Pitra jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Miroslavem Motejlkem, ekonomickým analytikem, motejlek.com
Dnešní líčení doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření, Tomáš Pitr se do soudní síně dostavil v kukle a neprůstřelné vestě, která mu zůstala během celého jednání. A neopustila ho ani ozbrojená ochrana. Podle Motejlka je zde totiž obava, že by mohl být zavražděn.
„Vzhledem k tomu, že jeho obchodním partnerem býval František Mrázek, není se čemu úplně divit. Sám Pitr několikrát naznačil, že někteří lidé mohou mít zájem o jeho smrt. Nikdy ale ta jména nekonkretizoval,“ uvedl Motejlek.
Tomáše Pitra čeká za dva týdny obnovené hlavní líčení v další kauze údajných daňových podvodů. Podle analytika jde ale o méně závažnou záležitost.
„Ta škoda je tam v porovnání s touto kauzou nesrovnatelně nižší, desetkrát a víckrát nižší, a tento druhý čin proběhl někdy v roce 1994. Takže pokud nyní dostal jen tři roky, tak myslím, že za z poloviny 90. let nedostane vůbec trest vězení,“ uvedl.
Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií a podvod tři roky vězení, dva už strávil ve vazbě
Číst článek
Důvodem, proč Pitr ve Švýcarsku stáhl žádost o azyl a více či méně dobrovolně se nechal převézt do Česka, je podle Motejlka rodina.
„Má pět dětí. Kdyby zůstal ve Švýcarsku, táhlo by se to, a on chce určitě být s těmi dětmi. K nim měl vždycky velmi dobrý vztah,“ dodal ekonomický analytik Miroslav Motejlek.