Tři stovky kilometrů rychlostních komunikací se od ledna promění v dálnice

V příštím roce přibude 300 kilometrů dálnic, a to díky přejmenování většiny současných rychlostních silnic. S novou definicí přichází ministerstvo dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona na R10 | Foto: Jana Huzilová

Změna má pomoci hlavně zahraničním řidičům, některé rychlostní silnice totiž cizí autoatlasy a navigace uvádí jen jako obyčejné komunikace.

Změna navíc statisticky navýší počet kilometrů české dálniční sítě.

„Ministerstvo dopravy plánuje zcela nové pojetí dálniční sítě u nás. Předpokládáme, že bychom současné rychlostní komunikace, které vyhovují parametrům dálnice, převedli přímo do kategorie dálnic. Převedení rychlostní komunikace do kategorie dálnice se bude týkat zejména R10 – mezi Prahou a Turnovem, R6 v Karlovarském kraji nebo také plánované R35,“ říká mluvčí ministerstva Martin Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil mluví o změně některých rychlostních silnic na dálnice ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Ministerstvo naopak nepředpokládá, že by se změna týkala například R7, protože ta z bezpečnostních důvodů nevyhovuje pojetí dálnice.

Na vybraných úsecích silnic prvních tříd chce navíc ministerstvo zvýšit maximální povolenou rychlost ze současných 90 až na 110 kilometrů v hodině. Už na podzim chce novinku vyzkoušet na silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

„Z hlediska kontroly to nebude až takový problém, protože se vychází vstříc dopravně-technickému stavu, který tam je,“ uvedl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Následně by se rychlost mohla zvýšit na 24 úsecích – třeba mezi Mostem a Bílinou, Českými Budějovicemi a Lišovem nebo na svitavské a olomoucké radiále v Brně.

Pavel Novák, Michaela Vydrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme