Tři tisíce lékařů chtějí podle odborů odejít do ciziny

České zdravotnictví zřejmě čekají horké chvilky. Kampaň Lékařského odborového klubu Děkujeme odcházíme startuje ve středu a už v tuto chvíli jsou asi tři tisíce odborníků rozhodnuti podat výpověď a odejít léčit do zahraničí. Reagují tak na nízké platy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Lékaři se v rámci akce Děkujeme odcházíme chystají objíždět české nemocnice a shánět další podporu. Podle lékařky havlíčkobrodské nemocnice Šárky Drinkové se počet plánovaných odchodů do zahraničí za lepšími podmínkami ještě zvýší.

„Zatím je připraveno tři tisíce lékařů v nemocnicích podat k 31. prosinci výpověď. Ale je to jenom číslo na počátku, neboť kampaň teprve začíná,“ uvedla Drinková.

Důvodem kampaně jsou podle odborářů dlouhodobě nízké platy a špatná koncepce zdravotnictví, připomněl šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel.

„My jsme přísahali, že budeme léčit, ale v rámci globalizace světa jsme nikdy neříkali, že budeme léčit jenom české pacienty. Zároveň jsme nepřísahali, že budeme otroci a že budeme dělat za nesmyslně nízké mzdy. To znamená, že klidně bude léčit Němce, Angličany a Rakušany,“ podotkl Engel.

Jak dodal, v rámci akce chtějí lékaři oslovit chtějí i veřejnost: „Akce směřuje jednak dovnitř, to znamená informovat naše kolegy, co požadujeme, proč to požadujeme a jaké jsou naše možnosti, a zároveň je součástí i vysvětlovací kampaň pacientům. To budou akce na náměstních, které budou předcházet návštěvám v nemocnicích.“

Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme