Tři zlatí: Gott, Lucie a Lucie Bílá

Zlatého slavíka pro rok 2001 získali Karel Gott mezi zpěváky, skupina Lucie v kategorii skupin a Lucie Bílá v kategorii zpěvaček. Shodou okolností dva ze tří držitelů nebyli na místě: skupina Lucie účast odmítla a Karel Gott je na koncertním turné v Německu. Absolutní vítězkou se stala Lucie Bílá s počtem 251 444 bodů. Skokanem a objevem roku byl Leoš Mareš. Finále šestého ročníku ankety proběhlo ve Státní opeře Praha. Vyhlašovatelem a organizátorem ankety je agentura Musica Bohemica.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Bílá | Foto: Michal Krumphanzl

Českého slavíka získala letos již potřetí za sebou kapela Lucie. Na druhém místě se umístil Olympic, třetí cenu si odnesla dívčí skupina Holki. Členové vítězné kapely se slavnostního ceremoniálu nezúčastnili. Galavečer bojkotovali kvůli celkové podobě programu.

Už po páté letos získal Českého slavíka zpěvák Karel Gott. Na druhém místě je Daniel Hůlka, třetí cenu získal Martin Maxa. Gott se letos poprvé nezúčastnil slavnostního ceremoniálu. V rámci vánočního turné po Německu totiž dnes koncertuje v Magdeburgu. K divákům ale promluvil prostřednictvím předtočeného videozáznamu. Cenu za Gotta převzala jeho přítelkyně Ivana Macháčková.

Skokanem i objevem roku se stal Leoš Mareš.

Po šesté v šestileté historii ankety Český slavík získala letos první cenu zpěvačka Lucie Bílá. Na druhém místě je Helena Vondráčková, třetí se umístila Iveta Bartošová. Obě interpretky se tak vystřídaly na loňských pozicích. Helena Vondráčková má zároveň s Karlem Gottem vůbec nejvíc trofejí v historii Zlatého slavíka a následného Českého slavíka. Zlatou slavicí se stala pouze jedinkrát, a to v roce 1965, avšak od té doby se v obou anketách umísťovala na čelných pozicích. Celkově má jednu zlatou, devět stříbrných a dvanáct bronzových trofejí. Karel Gott má celkově z obou anket dvacetsedm zlatých, čtyři stříbrná a tři bronzová ocenění.

Jak vznikl Zlatý slavík? Na jedné z porad se v roce 1962 redakce Mladého světa bavila o tom, čím zaujmout čtenáře. Kdosi navrhl: uspořádejme anketu o nejoblíbenější písničku a zpěváka roku. Nikdo ale nevěděl, jak ji nazvat. Pak prý nesměle vstal tehdejší redaktor oddělení kultury Ladislav Smoljak a pravil: "Znáte takovou hračku, co se prodává na poutích a v puse píská? My jsme jí říkali slavík!" Díky Smoljakovi se tak z pouťové hračky stalo pozlacené kulaté pískátko, které bylo třicet let barometrem toho, kdo patří u publika k vyvoleným a kdo k povolaným. Své sympatie k písničkám a interpretům vyjádřilo v prvním ročníku 797 čtenářů Mladého světa. Čas Zlatého slavíka vypršel po listopadu 89, protože se změnila doba, vše pokročilo o notný kus dopředu. Poslední ročník ankety se konal v roce 1991. Jenže čas plyne vpřed i nadále, a tak ani rok 1991 není to samé co rok 1996. Je tu nová anketa Český slavík, nástupce populární ankety šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let Zlatý slavík.

Obnovená anketa popularity interpretů populární hudby Český slavík navázala na svého slavného předchůdce nečekaně úspěšně. Zpěváci a skupiny, ale i česká veřejnost, anketu přijali. Organizátoři se nemýlili, když věřili myšlence, že i v záplavě zahraniční muziky, která se po roce 1989 zpod pultů nahrnula na všechny rozhlasové stanice, do televize a do všech médií, mají lidé rádi českou písničku, domácí, české interprety.

V prvním ročníku obnovené ankety (1996) přišlo 137 000 hlasovacích lístků a znamenalo to rekord v historii "Slavíků" - v minulých letech, kdy ještě hlasovali také občané Slovenska, bylo nejvíce 115 000 anketních lístků. Průměrně se od roku 1996 každého ročníku ankety zúčastňuje 213 000 hlasujících.

Držitelé Českých slavíků za rok 2000:

Zpěváci: 1. Karel Gott 2. Daniel Hůlka 3. Janek Ledecký

Zpěvačky: 1. Lucie Bílá 2. Iveta Bartošová 3. Helena Vondráčková

Skupiny: 1. Lucie 2. Olympic 3. Lunetic

Cena teenagerů: 1. Lucie Bílá 2. Lucie 3. Lunetic

Absolutní Český slavík: Lucie Bílá (202 582), celkem hlasovalo 148 865 lidí.

Držitelé Cen Akademie populární hudby za rok 2000:

Skupina roku: Monkey Business Objev roku: Monkey Business Album roku: Illustratosphere - Dan Bárta Zpěvačka roku: Dusilová Lenka Zpěvák roku: Bárta Dan Skladba roku: Nad stádem koní - Buty Síň slávy: Mejla Hlavsa

Vítězové žánrových cen:

Folk a Country: Karel Plíhal

Jazz a Blues: Roman Pokorný

Etnická a alternativní hudba: Rale

Taneční scéna, rap a hip hop: Ohm Square

Hard and Heavy: Silent Stream of Godless Elegy

Videoklip: Předpokládám - Dan Bárta, režie: Jan Krejčíř

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme