Třicet dva hodin, pět vyjednavačů. Policisté odradili mladou ženu od sebevraždy

Dvaatřicet hodin vyjednávala policie v minulých dnech na Trutnovsku s dvacetiletou psychicky nemocnou dívkou, která vyhrožovala sebevraždou. Spáchat ji chtěla doma, kam utekla z psychiatrické léčebny. Ozbrojena byla dvěma jatečními pistolemi a dlouhými noži. Policistům se nakonec podařilo dívku od sebevraždy odradit, nikdo nebyl zraněn.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nůž (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Matka dvacetileté dívky na policii nahlásila, že se dcera vrátila domů a se svým dědečkem se zabarikádovala v prvním patře rodinného domu. Dívka vyhrožovala, že se zastřelí jateční pistolí.

Policie na Trutnovsku zabavila 69 zbraní i výbušniny. Sedm mužů obvinila z ozbrojování a pytláctví

Číst článek

„Žena všechny přítomné opakovaně ujišťovala, že se do léčebny dobrovolně v žádném případě nevrátí," popsala Ivana Ježková z vedení policie Královéhradeckého kraje.

Policisté zjistili, že kromě jateční pistole je v domě i velké množství nožů a různé druhy sedlářského náčiní, které by žena mohla použít jako zbraň. Kromě toho také věděli, že se žena v minulosti dopustila násilného jednání a může být nebezpečná nejenom sobě, ale i svému okolí.

Zbraň přitisknutá k čelu

Při vyjednávání se u ženy vystřídalo pět policejních vyjednávačů. „Komunikace se ženou probíhala na dálku. Nejprve ze dvora domu, kdy žena s policisty komunikovala přes okno, a poté přímo z domu, kde s nimi hovořila přes zavřené dveře," přiblížila Ježková.

Žena policisty stále ujišťovala, že má zbraň přitisknutou k čelu a nebude váhat ji použít. „O tom, že vše myslí vážně, se policisté měli v jednu chvíli možnost přesvědčit na vlastní oči, a to přes okno do pokoje," uvedla Ježková.

Žena prudce měnila nálady

Zhruba po 18 hodinách vyjednávání pokoj opustil již hodně unavený dědeček, který rezignoval a svoji vnučku přestal bránit. Vyjednávačům se ho podle Ježkové podařilo získat na svoji stranu, což byl zásadní moment ve vyjednávání. Muž policistům sdělil, že žena je zraněná na ruce.

„Mladá žena během vyjednávání prudce měnila nálady, které výrazně bránily racionálnímu způsobu komunikace," uvedla Ježková. Neměla podle ní žádné zvláštní požadavky, chtěla jen vodu, kterou jí policisté zajistili.

Po 1,5denním nepřetržitém vyjednávání se na ženě začala projevovat únava. Policisté tak mohli zmoženou ženu bezpečně zajistit a převézt zpět do léčebny, odkud předtím utekla. V pokoji pak policisté nalezli dvě jateční pistole a zhruba deset velkých nožů. Zajistili i ostré sedlářské náčiní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme