Do konce roku budou v Praze kontejnery na plast multikomoditní. Vyhodíte do nich i nápojové kartony

Z ulic metropole postupně mizí nádoby na vyhazování nápojových kartonů. Pražské služby spouští takzvaný multikomoditní sběr, do kontejnerů na plasty tak bude možné vhazovat i nápojové kartony.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Multikomoditní sběr

Kartonové obaly třeba od mléka nebo džusů, které doteď lidé vyhazovali do černých popelnic s oranžovým víkem, patří nově do žlutých kontejnerů na plasty. | Foto: Klára Škodová | Zdroj: Český rozhlas

Kartonové obaly třeba od mléka nebo džusů, které doteď lidé vyhazovali do černých popelnic s oranžovým víkem, patří nově do žlutých kontejnerů na plasty. Takzvaný multikomoditní sběr, tedy kombinaci různých odpadů, teď umožňuje asi třetina ze zhruba 7 800 žlutých popelnic. Umístěná je na nich i informace o nových možnostech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha přechází na multikomoditní sběr. Co přesně to v praxi znamená, to zjišťoval reportér Adam Bejšovec

„Ty na ulicích slouží na vyhazování plastu a tetrapaku, ty v bytových domech nebo u rodinných domů pojmou navíc i kovy,“ říká mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

V pražských ulicích by tak do konce roku neměla zůstat ani jedna popelnice určená výhradně na kartonové obaly. To má zjednodušit třídění, navíc Pražské služby na základě toho ušetří asi 20 milionů korun ročně.

V případě kontejnerů na třídění kovového odpadu je situace jiná. „Šedé na kov zůstanou, případně se jejich počty zvýší. Kovové obaly budeme z ulic i nadále sbírat samostatně. Občané si na to zvykli a naše statistiky to potvrzují,“ dodává Alexandr Komarnický.

Odpad z kombinovaných popelnic je potom zpracováván na třídící lince v Chrášťanech u Prahy. Tam je navíc možné plastový odpad roztřídit tak, aby se dal prodávat společnostem, které z něj vyrábějí nejen další plastové obaly nebo lahve, ale také textil, zahradní nábytek nebo díly do stavebnictví.

Adam Bejšovec, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme