Třídenní státní smutek ovlivňuje i chod škol

Ve školách se upravuje program, který byl naplánovaný dlouho dopředu. Ruší se vánoční besídky. Ze školního rozhlasu je častěji slyšet hlas ředitelky, nebo ředitele školy. Na Václava Havla se s úctou vzpomíná i na školních chodbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci posledního ročníku základní školy

Žáci posledního ročníku základní školy | Foto: Tomáš Adamec

Ruch ze školních chodeb nevymizí úplně, ale děti jsou tišší než obvykle. Možná za to může vlajka na půl žerdi před vchodem pražské Základní školy Na Smetance. Nebo fotografie Václava Havla na nástěnce s dvěma růžemi svázanými černou mašlí. Na výuce se ale nic nemění. Zvonit začíná přesně v 8 hodin ráno.

Minutou ticha uctí všichni žáci, učitelé i ostatní zaměstnanci školy památku bývalého prezidenta. Pak ke všem promluví ředitelka školy Hana Vítová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve škole natáčela redaktorka Klára Bílá

„Dámy a pánové, milí žáci, milé děti. Před několika minutami se vydal na svou poslední cestu na Pražský hrad bývalý prezident Václav Havel. V České republice začal úderem půlnoci třídenní státní smutek. Státní smutek je v celé České republice. Prosím, abyste v tyto dny projevili svoji účast důstojným chováním.“

Společně s učiteli mění ředitelka Vítová program vánočních besídek.

„Trošičku letos změníme charakter. Bude to spíš takového důstojnějšího rázu. Připomínka Václava Havla tam samozřejmě bude. Děti spíš půjdou procházkou na náměstí Míru, kde probíhají vánoční trhy. Náš sbor půjde školou a s koledníky zazpívají koledy. Vypustíme z programu diskotékové rytmy, které se na tento den nehodí,“ dodává k upravenému programu Hana Vítová.

Že je něco trochu jinak než v obyčejné dny, cítí i žáci z šesté třídy. „Stáli jsme minutu ticha a všichni jsme měli být hodnější a nezlobit. Neběhá se po chodbách a všichni jsou k sobě víc hodní. Byla zrušena besídka a kroužek,“ říkají žáci.

Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme