Triky gangu podvodníků. 'Dělal, že nemluví, a mezitím mi sebral mobil,' popisuje okradená žena

V lepším případě přijdete o drobné, v tom horším vás okradou o vysoké bankovky či cennosti. Mezinárodní skupinu podvodníků s falešnou sbírkou pro chudé děti, neslyšící a tělesně postižené se zatím z ulic českých měst nedaří vyhnat, řádí v nich přitom každoročně.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krádež mobilního telefonu (ilustrační foto)

Krádež mobilního telefonu (ilustrační foto) | Foto: tommaso altamura/ Alamy | Zdroj: Profimedia

Šel nakoupit do místního supermarketu, když ho na parkovišti odchytili dva muži. Cizinci okolo třicítky, kteří se vydávali za hluchoněmé, k němu přistoupili s papírem nadepsaným Národní sdružení pro neslyšící a tělesně postižené lidi a chudé děti. Podle dokumentu opatřeného falešnými logy vybírali peníze na stavbu mezinárodního centra. Gestikulovali pouze rukama.

Oslovený muž jim ale nedůvěřoval a přivolal policii. „Po příjezdu policie cizinci dokument zmuchlali a vyhodili, policisté jej ovšem zajistili. Policie zajistila rovněž i finanční hotovost ve výši cca 600 korun, vzhledem k podezření, že peníze získali podvodným jednáním," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová z Ústeckého.

V Česku řádí gang podvodníků. Pod záminkou sbírky pro chudé děti okrádá kolemjdoucí

Číst článek

To se stalo minulý čtvrtek v Mostě na parkovišti u místního hypermarketu. Jde tak zatím asi o poslední hlášený případ mezinárodního gangu, který od náhodných kolemjdoucím láká pod záminkou falešné charity peníze.

Obdobné případy – avšak ne vždy se šťastným koncem – se vedle Mostu objevují nově i v dalších městech. „V obchodě nás společně s manželkou oslovil muž, který předstíral, že je hluchoněmý. Prezentoval se stejným formulářem, který je přiložen k vašemu článku," popsal svoji zkušenost serveru iROZHLAS.cz Jiří Matlach z Jablonce nad Nisou.

S podvodníkem se setkal v tamním obchodním centru, policii však incident nehlásil. „Požádal jsem o předložení nějakého oprávnění, ale okamžitě zmizel. Na parkovišti jsme potom viděli, jak mu jeden pán předával nějakou finanční částku," doplnil.

Okrádání turistů i náhodných chodců

Fiktivní výběrčí se podle policie v ulicích objevují pravidelně každý rok. Letos je kromě Mostu a Jablonce nad Nisou zaznamenali také lidé v Brně, Berouně, Hradci Králové nebo Praze. V hlavním městě se zaměřují mimo jiné i na turisty.

„Naposledy jsem je potkal před měsícem na Senovážném náměstí. Pán zrovna lákal tři cizince, aby jim podepsali papír a dali příspěvek," popsal pražský advokát Jan Danihelka. Anglicky je upozornil na to, že se jedná o podvodnou charitu. „Pan hluchoněmý do mě párkrát strčil a pak odešel," doplnil.

Sbírka na chudé děti a tělesně postižené. Podle policie se může jednat o fiktivní charitu | Foto: Janek Rubeš | Zdroj: Twitter.com/janekrubes

Okrást vás může gang mezinárodního formátu o drobné či několik stovek korun. Jsou ale i případy, kdy lidé přišli o vysoké bankovky či cennosti. Podvodníci například využili nepozornosti muže v Berouně, z peněženky mu vytáhli tisíc korun a dali se na útěk.

Dvě ženy z Prahy zase mezitím, co se s podvodníky zapovídaly, přišly o mobilní telefony. „Setkala jsem se s nimi na Vítězném náměstí v kavárně. Teď to byl rok. Mobil jsem měla položený na stole. Přišli dva, jeden ke stolu vedle, jeden ke mně," popsala jedna z nich.

„Gestikuloval, ať mu podepíšu nějaký papír. Dělal, že nemůže mluvit. Byly tam nějaké částky, nepřispěla jsem, nevěděla jsem, o co jde. A pod tím archem mi ten mobil ze stolu vzal. Paní vedle okradli taky. Všimla jsem si toho o pět sekund později, ale už bylo pozdě," doplnila okradená žena. Incident nahlásila policii, avšak bez úspěchu.

Boj s větrnými mlýny?

Policistům se podvodníky původem z východní Evropy z ulic nedaří vyhnat. „Je to boj s větrnými mlýny, spíše bych kladl důraz na prevenci. Lidé by si měli dávat pozor, komu dávají peníze," uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Podle policistů jde o těžko postižitelnou trestnou činnost. Incidenty řeší většinou jako přestupek proti majetku, za něj lze uložit pokutu do 15 000 korun. Mírné sankce tak podvodníky neodradí. Pokud je navíc nechytnou přímo při činu, jen těžko se jim něco dokazuje.

Napište nám

Máte s falešnou sbírkou také zkušenost? Napište nám svůj příběh na adresu kristyna.novotna@rozhlas.cz. Jako předmět e-mailu uveďte 'falešná sbírka‘.

Přesto se brněnským strážníkům asi před třemi lety podařilo zadržet dva mladíky, kteří od náhodných chodců pod záminkou sbírky pro hluchoněmé vybrali více než pět tisíc korun. Pokud celková škoda přesáhne tuto částku, policie může případ hodnotit už jako trestný čin. Za podvod pak hrozí až dva roky vězení.

Soud tehdy mladíkům uložil zákaz pobytu na dva roky v Česku a propadnutí vybraných peněz. Dopadnout obdobného podvodníka se místním strážníkům podařilo i letos v dubnu.

Případem mezinárodní skupiny se navíc zabývá také pražská kriminálka. Pokud by se vyšetřovatelům podařilo prokázat, že jde o organizovanou skupinu, tresty jsou vyšší. Pachatelé mohou jít za mříže až na osm let.

Gang putuje Evropou

Množství podvodníků podle Švába z jihomoravské policie však v posledních letech ubylo. Největší boom gangu s falešnou charitou Česko podle něho zažilo zhruba před dvěma lety. Problém s podvodníky nemají přitom jen česká města. „Opakuje se to každý rok. Jdou celou Evropou od západu na východ, neustále se přesouvají," doplnil.

Podle reakcí na Twitteru byli falešní hluchoněmí viděni například v Berlíně nebo Budapešti. Jan Danihelka na obdobnou benefici narazil i ve francouzské metropoli. „Stejný gang jsem potkal v Paříži, a to přímo pod Eiffelovkou," popsal.

Pořádání veřejné sbírky přitom musí organizátor oznámit také krajskému úřadu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až půl milionu korun. Aktuální informace o probíhajících sbírkách pak shromažďuje na svém webu ministerstvo vnitra.

 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme