Tříletý podmíněný trest a pokuta za vydání Mein Kampfu

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutu dva milióny korun udělil dnes soud vydavateli české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michalu Zítkovi. Obvodní soud pro Prahu 7 ho uznal vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Obhájce Tomáš Sokol se proti rozsudku na místě odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupkyně Ivona Horská si ponechala lhůtu na rozmyšlenou přesto, že soud rozhodl ve shodě s jejím závěrečným návrhem.

Trestný čin spáchal Zítko podle rozsudku tím, že nechal přeložit a poté vydat knihu Mein Kampf, která svým obsahem jednoznačně podněcuje k rasové a národnostní nesnášenlivosti. Poté dal navíc 106 tisíc výtisků Hitlerovy knihy do volného prodeje. Mein Kampf propaguje fašismus a antisemitismus v tak hrůzné podobě, jako žádné jiné dílo, zaznělo z úst Šídla, který tak neakceptoval výzvu obhajoby. „Nesoudíme fašismus, nesoudíme Mein Kampf. Jsme tady kvůli právu,“ bylo například jedním z argumentů Sokola při vyvracení obžaloby.

Podle Horské vydal Zítko knihu za účelem zisku, který činil téměř sedm miliónů. „Považuji to za klasickou propagandistickou ránu pod pás,“ kontroval Sokol s tím, že vydělávat už není v České republice trestné.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme