Tříletý podmíněný trest a pokuta za vydání Mein Kampfu

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutu dva milióny korun udělil dnes soud vydavateli české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michalu Zítkovi. Obvodní soud pro Prahu 7 ho uznal vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Obhájce Tomáš Sokol se proti rozsudku na místě odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupkyně Ivona Horská si ponechala lhůtu na rozmyšlenou přesto, že soud rozhodl ve shodě s jejím závěrečným návrhem.

Trestný čin spáchal Zítko podle rozsudku tím, že nechal přeložit a poté vydat knihu Mein Kampf, která svým obsahem jednoznačně podněcuje k rasové a národnostní nesnášenlivosti. Poté dal navíc 106 tisíc výtisků Hitlerovy knihy do volného prodeje. Mein Kampf propaguje fašismus a antisemitismus v tak hrůzné podobě, jako žádné jiné dílo, zaznělo z úst Šídla, který tak neakceptoval výzvu obhajoby. „Nesoudíme fašismus, nesoudíme Mein Kampf. Jsme tady kvůli právu,“ bylo například jedním z argumentů Sokola při vyvracení obžaloby.

Podle Horské vydal Zítko knihu za účelem zisku, který činil téměř sedm miliónů. „Považuji to za klasickou propagandistickou ránu pod pás,“ kontroval Sokol s tím, že vydělávat už není v České republice trestné.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme