Tripartita bude mimořádně jednat o situaci ve zdravotnictví
Kvůli situaci ve zdravotnictví se odpoledne mimořádně sejde tripartita. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů chtějí probrat chystané změny v resortu.
Kromě toho, že si pacienti budou za nadstandardní léčbu připlácet, se bude mluvit také o hromadných výpovědích nemocničních lékařů. Ti hrozí odchodem, pokud nedostanou vyšší platy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger jejich požadavky chápe, ale zatím nevidí možnost, jak jim vyjít vstříc:
O jednání tripartity mluvil na Rádiu Česko Leoš Heger, ministr zdravotnictví, lékař a dlouholetý ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové
„Pokud by odešli všichni lékaři, kteří podepsali sympatizaci s výzvou, což je nepravděpodobné a bylo by to tak asi do čtvrtiny nemocničních lékařů – tak to by tak odpovídalo zhruba vánočnímu nebo prázdninovému provozu. A nedělá to žádné problémy v tom směru, že by lidé, kteří se mohou odsunout na konec prázdnin, se nedali odsunout,“ připomněl Heger.
Obory se budou ptát především na novelu zákona o veřejném zdravotnictví. Vládní návrh podle nich totiž zatíží pacienty na platbách a spoluúčasti na léčení částkou ve výši deseti miliard korun ročně.
Kritika odborů zazněla i na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, který třetím dnem pokračuje v Hradci Králové. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové nový způsob odměňování zaměstnance znevýhodňuje a odboráři se obávají dalšího snižování platů:
„Pásmové odměňování mělo v předcházejících letech sloužilo k tomu, aby se mohlo přidat více peněz na tarifech zaměstnancům, kteří například měli odpracováno méně let. Ale dneska pásmové odměňování má sloužit k tomu, aby se zaměstnancům snižovaly platy. A s tím nesouhlasíme,“ zdůraznila Žitníková.
S výhradami k normě jdou na jednání i zaměstnavatelé. Radiožurnálu to řekla předsedkyně zdravotní komise Svazu průmyslu a dopravy Jiřina Musílková:
„Ono je toho hodně, nesouhlasíme například s tím, že by se zdravotní pojištění mělo platit i z dohod o práci – to je nová věc v zákoně. Předpokládáme, že to bude takové zahájení sociálního dialogu na téma zdravotnických zákonů,“ uvedla Musílková.
Mnoho lůžek?
Podle ministra Hegera je v České republice zbytečně mnoho lůžkových zdravotnických zařízení. Mnoho pacientů by přitom mohlo být ošetřeno ambulantně.
O potřebě dalších změn ve zdravotnictví mluvil na Rádiu Česko Pavel Vepřek, předseda rady Sdružení Občan
Souhlasí s tím i Pavel Vepřek, předseda rady Sdružení Občan: „Když se podíváme, jaká je ošetřovací doba v našich nemocnicích a jaké je využití lůžek, zjistíme, že jsme pod průměrem Evropské unie. Máme spousty akutních lůžek, ale nemáme dostatečné kapacity na rehabilitační, ošetřovatelskou a domácí péči.“
„Podobu poskytování zdravotní péče bychom potřebovali změnit, nedržet ji jen na úrovni nemocnic. Tomu by měly sloužit platby podle diagnóz a větší provázanost mezi oblastí zdravotnictví a oblastí sociální péče. To jsou reformy, na které čekáme,“ dodává Vepřek.