Tripartita bude mimořádně jednat o situaci ve zdravotnictví

Kvůli situaci ve zdravotnictví se odpoledne mimořádně sejde tripartita. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů chtějí probrat chystané změny v resortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři bez hranic pokračují v poskytování zdravotnické pomoci obětem zemětřesení na Haiti ve svých zdravotnických zařízeních. | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

Kromě toho, že si pacienti budou za nadstandardní léčbu připlácet, se bude mluvit také o hromadných výpovědích nemocničních lékařů. Ti hrozí odchodem, pokud nedostanou vyšší platy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger jejich požadavky chápe, ale zatím nevidí možnost, jak jim vyjít vstříc:

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání tripartity mluvil na Rádiu Česko Leoš Heger, ministr zdravotnictví, lékař a dlouholetý ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové

„Pokud by odešli všichni lékaři, kteří podepsali sympatizaci s výzvou, což je nepravděpodobné a bylo by to tak asi do čtvrtiny nemocničních lékařů – tak to by tak odpovídalo zhruba vánočnímu nebo prázdninovému provozu. A nedělá to žádné problémy v tom směru, že by lidé, kteří se mohou odsunout na konec prázdnin, se nedali odsunout,“ připomněl Heger.

Obory se budou ptát především na novelu zákona o veřejném zdravotnictví. Vládní návrh podle nich totiž zatíží pacienty na platbách a spoluúčasti na léčení částkou ve výši deseti miliard korun ročně.

Kritika odborů zazněla i na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, který třetím dnem pokračuje v Hradci Králové. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové nový způsob odměňování zaměstnance znevýhodňuje a odboráři se obávají dalšího snižování platů:

„Pásmové odměňování mělo v předcházejících letech sloužilo k tomu, aby se mohlo přidat více peněz na tarifech zaměstnancům, kteří například měli odpracováno méně let. Ale dneska pásmové odměňování má sloužit k tomu, aby se zaměstnancům snižovaly platy. A s tím nesouhlasíme,“ zdůraznila Žitníková.

S výhradami k normě jdou na jednání i zaměstnavatelé. Radiožurnálu to řekla předsedkyně zdravotní komise Svazu průmyslu a dopravy Jiřina Musílková:

„Ono je toho hodně, nesouhlasíme například s tím, že by se zdravotní pojištění mělo platit i z dohod o práci – to je nová věc v zákoně. Předpokládáme, že to bude takové zahájení sociálního dialogu na téma zdravotnických zákonů,“ uvedla Musílková.

Mnoho lůžek?

Podle ministra Hegera je v České republice zbytečně mnoho lůžkových zdravotnických zařízení. Mnoho pacientů by přitom mohlo být ošetřeno ambulantně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potřebě dalších změn ve zdravotnictví mluvil na Rádiu Česko Pavel Vepřek, předseda rady Sdružení Občan

Souhlasí s tím i Pavel Vepřek, předseda rady Sdružení Občan: „Když se podíváme, jaká je ošetřovací doba v našich nemocnicích a jaké je využití lůžek, zjistíme, že jsme pod průměrem Evropské unie. Máme spousty akutních lůžek, ale nemáme dostatečné kapacity na rehabilitační, ošetřovatelskou a domácí péči.“

„Podobu poskytování zdravotní péče bychom potřebovali změnit, nedržet ji jen na úrovni nemocnic. Tomu by měly sloužit platby podle diagnóz a větší provázanost mezi oblastí zdravotnictví a oblastí sociální péče. To jsou reformy, na které čekáme,“ dodává Vepřek.

Milan Kopp, Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme