Tripartita bude zkoumat plán na urychlení hospodářského růstu

Návrh ministerstva průmyslu a obchodu na urychlení hospodářského růstu posoudí na svém dnešním zasedání tripartita. Odboráři i zaměstnavatelé se pravděpodobně budou zajímat hlavně o financování záměrů obsažených v projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo navrhuje v příštích dvou letech investovat do ekonomiky téměř 265 miliard korun. Podle některých odborářů by si ale naplnění všech záměrů vyžádalo tolik peněz, že by to ohrozilo výdaje státu na důchody a sociální dávky.

Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová řekla Radiožurnálu, že půjde o velmi složitá jednání. Dopady a rozsah materiálu přesahují rámec průmyslu, a proto jsou nutné konzultace s dalšími resorty a sektory. Už před nimi přitom odbory vědí, že budou mít k plánu velmi mnoho připomínek.

Premiér Miloš Zeman ostře odsoudil názory ekonomických analytiků na strategii posílení hospodářského růstu. Projekt, kterému se pracovně říká Velký třesk a který si vyžádá investice ve výši 265 miliard korun, je podle Zemanových slov naprosto reálný. Premiérovi se především nelíbí, že analytici, kteří se už dříve v některých předpovědích spletli, nemlčí a znovu radí.

Proti Zemanovu tvrzení se ohradil ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Ten je totiž přesvědčen, že chybu je třeba hledat úplně někde jinde než u analytiků. O žádné privatizaci analytici nerozhodovali. Vždy rozhodovali vládní úředníci podle svého.

Naděžda Hávová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme