Tripartita bude zkoumat plán na urychlení hospodářského růstu

Návrh ministerstva průmyslu a obchodu na urychlení hospodářského růstu posoudí na svém dnešním zasedání tripartita. Odboráři i zaměstnavatelé se pravděpodobně budou zajímat hlavně o financování záměrů obsažených v projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo navrhuje v příštích dvou letech investovat do ekonomiky téměř 265 miliard korun. Podle některých odborářů by si ale naplnění všech záměrů vyžádalo tolik peněz, že by to ohrozilo výdaje státu na důchody a sociální dávky.

Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová řekla Radiožurnálu, že půjde o velmi složitá jednání. Dopady a rozsah materiálu přesahují rámec průmyslu, a proto jsou nutné konzultace s dalšími resorty a sektory. Už před nimi přitom odbory vědí, že budou mít k plánu velmi mnoho připomínek.

Premiér Miloš Zeman ostře odsoudil názory ekonomických analytiků na strategii posílení hospodářského růstu. Projekt, kterému se pracovně říká Velký třesk a který si vyžádá investice ve výši 265 miliard korun, je podle Zemanových slov naprosto reálný. Premiérovi se především nelíbí, že analytici, kteří se už dříve v některých předpovědích spletli, nemlčí a znovu radí.

Proti Zemanovu tvrzení se ohradil ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Ten je totiž přesvědčen, že chybu je třeba hledat úplně někde jinde než u analytiků. O žádné privatizaci analytici nerozhodovali. Vždy rozhodovali vládní úředníci podle svého.

Naděžda Hávová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme