Tripartita: Koncepce zdravotnictví je špatná a musí se předělat

Tripartita odmítla novou verzi koncepce zdravotnictví, kterou předložila ministryně Milada Emmerová. Podle zástupců zdravotnických odborů a zaměstnavatelů je koncepce špatná a ministerstvo by jí mělo předělat tak, jak tripartita doporučovala už před půl rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská nemocnice Pardubice | Foto: Krajská nemocnice Pardubice

Ministryně Emmerová na dnešním jednání zdravotnické tripartity s novou verzí koncepce neuspěla. Co konkrétně zástupci zdravotnických odborů koncepci vyčítají, řekl Radiožurnálu šéf Oborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

"Je to například to, že se tam mluví o šedé ekonomice a vůbec není napsáno, jak se šedé ekonomiky zbavit. Je tam navrhován nějaký způsob řešení sítě, třeba model rakouský, k tomu není dodáno, jak se přerozdělí mezi aktéry finance ze zdravotního pojištění," uvedl Schlanger.

Zástupce samostatných odborů Milan Kubek jde ještě dál, když tvrdí, že nemá smysl, aby se koaliční vláda, která má vymezené mantinely jednoho roku vládnutí, zabývala nějakým výrazným koncepčním materiálem.

"V dané chvíli je férové předkládat krátkodobá stabilizační opatření převážně exekutivní povahy a nechť jednotlivé politické strany připravují své volební programy a občané nechť se rozhodnou, jaké si přejí do budoucna zdravotnictví," řekl Kubek.

Poradce ministryně zdravotnictví Petr Háva obvinil zástupce tripartity z neodpovědnosti. Na jednání podle něj přišli už rozhodnuti koncepci odmítnout. "Bohužel tím, že je koncepce a s ní i další materiály takto odmítána, tak lze říct, že sociální partneři se nestaví dostatečně odpovědně k situaci, která ve zdravotnictví je," podotkl Háva.

České zdravotnictví čeká na koncepci již 15 let, ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, přesto vytváří stále nové dluhy. Kvůli řešení problémů ve zdravotnictví se někteří zástupci zdravotníků, nemocnic a kabinetu sešli před deseti dny s premiérem.

Stát je za určitých okolností ochoten dát do zdravotnictví další miliardy, vyžaduje ale, aby se s veřejnými penězi začalo šetřit. Hlavně zdravotní pojišťovny se však obávají, že dohodnutý kompromis dluhy ve zdravotnictví spíš prohloubí.

Současný návrh koncepce zatím vláda neprojednala. Materiál počítá mimo jiné s tím, že by Konsolidační agentura část pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny ještě letos odkoupila. Peníze vybrané na pojištění by si mezi sebe od ledna měly pojišťovny stoprocentně přerozdělovat podle skladby svých pojištěnců.

Vlasta Valentová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme