Tripartita o důchodové reformě

Důchodová reforma - to bude jedno z hlavních témat dnešního setkání zástupců vlády s odbory a zaměstnavateli. Odboráři se chystají říct své výhrady k navrhovaným změnám. Jednou z nich je motivace lidí, aby si platili důchodové pojištění. Každý občan by tak měl mít fiktivní účet, ze kterého by ihned poznal, kolik si už na důchod našetřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Každý z poplatníků důchodového pojištění bude mít individuální fiktivní účet. Ty by, jak před časem řekl ministr práce Zdeněk Škromach, každému pracovníkovi umožnily sledovat, kolika penězi na svůj důchod přispěl a jakou penzi bude pobírat. "Princip výše důchodu se spočítá celkem jednoduše. Vezme se, co na tom účtu je uloženo, přepočteno na průměrné dožití v době, kdy odchází do důchodu a vychází mu výše důchodu."

Jak řekl místopředseda největší odborové centrály Pavel Skácelík, na tuto změnu by ale doplatili lidé s nízkými příjmy. "Ti, co přispívají do toho systému více, nechť mají vyšší důchody, ale musí fungovat i stupeň solidarity který bude znamenat, že se ti nízkopříjmoví spoluobčané s důchody nepropadnou na nějaké životní minimum."

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce penzijní reformu předložit vládě ještě do konce tohoto roku. Pokud bude nový systém schválen, měl by začít plně fungovat od roku 2010.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme