Tripartita o koncepci zdravotnictví

Kdo by měl mít hrát hlavní roli v systému poskytování zdravotní péče? Stát nebo zdravotní pojišťovny? Odbory tvrdí, že pojišťovny. A odmítají proto návrh ministryně Emmerové, která je pro posílení vlivu státu na zdravotnictví. Odbory požadují, aby ministerstvo návrh koncepce reformy zdravotnictví přepracovalo. S tímto názorem šly i na dopolední schůzku se zástupci zaměstnavatelů a vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně navrhuje také větší státní kontrolu nad pojišťovnami, spoluúčast pacientů odmítá. Tu si ovšem umí představit vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "My bychom se měli držet určitých doporučení Světové banky, učit se od zemí v EU, které provedly efektivní reformy zdravotnictví, aby byly nastavené principy tak, aby byly nemocnice efektivně řízeny, aby byly i určité formy spoluúčasti pacientů, které by vedly k tomu, že nebude zdravotní péče zneužívána."

Podle ministryně by mělo být základem poskytování péče 90 neziskových nemocnic. Odborům se návrh nelíbí a doporučily Emmerové koncepci přepracovat. Předseda odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger materiálu vytýká, že dostatečně nerozvíjí systém veřejného zdravotního pojištění. "Co se týče péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, to se nedá plánovat bez pojišťoven a nedá se dělat síť dostupnosti bez pojišťoven. Stát by měl vytvořit pravidla, měl by kontrolovat a měl by říct minimální dostupnost jednotlivých typů péče."

Naopak Svazu pacientů se návrh ministryně zamlouvá. Všechny strany se shodují na jediném, je dobře, že ministryně představu zveřejnila a dala možnost k připomínkám. Vláda o návrhu ministryně zatím nejednala. Dnešní schůzka pléna tripartity může názory ministrů ovlivnit.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme