Tripartita o zákonu o zaměstnanosti

Návrh zákona o zaměstnanosti, analýza veřejných služeb, nebo transformace nemocnic - to jsou jen některé body, které bude projednávat tripartita - zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. Měli by se ještě vrátit k reformě veřejných financí. Na posledním jednání se totiž na podobě reformy nedohodli. Odboráři a zaměstnavatelé podle odborového předáka Milana Štěcha dnes předloží vládě společné stanovisko. Zřejmě nejbouřlivější diskusi však vyvolá právě zákon o zaměstnanosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

most a dělník

most a dělník | Foto: Jan Rosenauer st.

Absolventi škol by měli mít podle odborů i nadále nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po skončení školy neseženou práci. Ministerstvo práce a sociálních věcí však navrhuje, aby absolventi škol dostávali podporu až poté, co si odpracují nejméně jeden rok. Podle odborového předáka Milana Štěcha by se ale měly podmínky pro vydávání podpory zpřísnit jinak. "Navrhujeme to, že by absolent měl jakousi povinnost přijmout práci, která by odpovídala jeho zdravotní způsobilosti. Pokud by ji odmítl, tak potom by nebyl nárok na podporu. To znamená větší motivaci maldých lidí, aby po absolvování školy nastoupili do pracovního procesu a osvojovali si návyky, které jsou důležité."

Systém má donutit mladé lidi, aby po škole nezůstávali na podpoře, ale zapojili se do programu k získání praxe. Ten by jim měl nabídnout úřad práce. Ministr Zdeněk Škromach Radiožurnálu popsal, jaké jsou zkušenosti s tímto systémem v zahraničí. "Jsme poslední z evropských zemí, kde ještě automatické vyplácení podpory pro absolventy existuje, protože všude je tento prvek považován za jeden z klíčových k tomu, aby na straně abslventů byla větší aktivita při získávání praxe a hledání zaměstnání."

Zaměstnavatelé také například chtějí, aby Ministerstvo práce a sociálních věcí neměnilo systém vyplácení dotací na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Jak zdůrazňuje předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner, zvlášť pro menší podniky je nemyslitelné, aby dostávaly na zaměstnávání zdravotně postižených méně peněz a ještě zpětně za tři měsíce. "Pro ty podniky, které jsou malé a střední, tak je to nesmírně složité, poněvadž tři měsíce budou ty peníze dostávat zpět, a to je pro ně neúnosné. My sledujeme to, aby ta zaměstnanost zdravotně postižených byla maximální a nezvyšovala se ta nezaměstnanost v této kategorii osob."

Odbory by také chtěly posílit kontrolní pravomoci úřadů práce. Podle nich totiž dosavadní návrh zákona o zaměstnanosti nevěnuje dostatečnou pozornost sankcím, které by v případě porušování pracovněprávních předpisů či zaměstnávání lidí takzvaně "načerno" mohly úřady práce uplatnit, říká Milan Štěch. "Úřady práce musí být vybaveny dostatečnou možností potrestat toho, kdo takové nešvary používá a tím způsobuje i velké škody a zavádí určité asymetrie na trhu práce."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme