Tripartita projedná návrh rozpočtu. Výhrady mají zaměstnavatelé i odbory

Vláda v demisi na jednání tripartity oficiálně představí zaměstnavatelům a odborům detaily k návrhu rozpočtu na příští rok. Kabinet počítá například s vyšším růstem ekonomiky nebo zvýšením plateb za státní pojištěnce. Odbory i zaměstnavatelé mají ale k návrhu rozpočtu výhrady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci odborů odešli z jednání tripartity, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula

Zástupci odborů odešli z jednání tripartity, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula | Foto: Filip Jandourek

I když se bude na tripartitě o podobě rozpočtu ještě debatovat, o jeho základních parametrech už má kabinet jasno. Potvrdil to po jednání vlády ministr financí v demisi Jan Fischer. Uvedl, že vláda počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta.

„Schodek zůstává na úrovni 112 miliard tak, jak to bylo při posledním jednání vlády. Maastricht dodržíme, to znamená, že podíl deficitu na hrubém domácím produktu bude těsně pod třemi procenty. Formálně nebo oficiálně bude vláda hlasovat o rozpočtu příští středu. Proto jsme ještě projednání dokumentu přerušili,“ prohlásil Fischer.

Odbory kritizují například to, že kabinet počítá s vyšším ekonomickým růstem. Podle nich příští rok k většímu oživení hospodářství nedojde. Vadí jim i to, že chce kabinet udržet schodek pod třemi procenty. Odboráři by také chtěli víc peněz na tvorbu pracovních míst.

„Z pohledu posledního vývoje zejména v Moravskoslezském kraji budeme požadovat jednoznačné navýšení prostředků na aktivní politiky zaměstnanosti. Protože si myslíme, že ten velmi vážný stav v počtu nezaměstnaných a vůbec v sociální oblasti a zvýšené hrozby chudoby musí být poznat na státním rozpočtu,“ řekl Radiožurnálu šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Také zástupcům podnikatelů se nelíbí, že Rusnokova vláda počítá s vyšším ekonomickým růstem, nelíbí se jim ani snížení dotace na zaměstnávání zdravotně postižených. Předsedovi Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Janu Wiesnerovi vadí i to, že má jít víc peněz do sociální oblasti.

„Je tady velký nárůst státní sociální podpory, zhruba asi 8 miliard. A to se nám zdá, že je skutečně moc. Budeme chtít nějaké podrobné zdůvodnění, protože logicky je to i na úkor třeba valorizace důchodů, které jsou minimální,“ zdůraznil.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme