Tripartita projedná návrhy vládních reforem

Vládní reformy budou hlavním tématem dnešního jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů. Odboráři si stěžují hlavně na to, že vláda nebrala v potaz jejich připomínky. Premiér Petr Nečas to ale odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Zavadil - nový předseda ČMKOS | Foto: Tomáš Adamec

„Já jsem přesvědčený, že o tom s odbory diskutujeme, konec konců jednání tripartity je vrcholná forma diskuze, nedovedu si představit větší. Stěžovat si, že nediskutujeme, když současně říkáme, že o tom budeme jednat na tripartitě, je protimluv,“ prohlásil Nečas.

Odbory už dříve označily dnešní schůzku za klíčovou z hlediska svého dalšího postupu. Mají vůči plánovaným změnám řadu výhrad. Pokud vláda nepřijde na tripartitu s návrhy, které by pro ně byly přijatelné, přistoupí k dalším akcím. Nevylučují prý ani stávky.

Podle předsedy Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Zavadila měli odboráři k reformám řadu připomínek.

„Čekali jsme, že se vláda nějakým způsobem zaměří na tyto připomínky, bohužel jsme zjistili, že to byly jen velmi kosmetické úpravy, čili vláda dál jede směrem, který avizovala, řekl Zavadil.

Dotáhnout reformy

První viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ve Světě o osmé poznamenal, že dnešní program tripartity je velmi nabitý. „Zopakujeme připomínky k proexportní politice, vláda zatím nevzala do úvahy 2 naše připomínky. Český byznys zajímá i osud dobudování jaderné elektrárny Temelín, takže uvidíme, co k nám k této otázce přednesou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

První viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ve Světě o osmé

„Určitě odlišné názory máme s odbory na zákoník práce. Nedohodli jsme se. My držíme to, co je ve vládním návrhu, čili to je první bod, kde je zásadní nedohoda,“ připomněl Hanák.

Podle jeho názoru zatím žádná z reforem není dotažená. „Pro nás jsou to pořád jenom teze.“

Milan Kopp, Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme