Tripartita projednává důchodovou reformu

O důchodové reformě a veřejném zdravotním pojištění jedná na mimořádné schůzi na úřadu vlády tripartita. Jednotlivé strany představují své návrhy, jak reformu penzí řešit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Odbory svůj návrh pracovně nazvaly ‚Za méně peněz více muziky.‘ Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je jejich návrh především šetrnější k budoucím důchodcům a neumožňuje bohatnutí penzijních fondů.

„Máme to rozpracované tak, že budeme podporovat kapitálové fondy, ale jiným způsobem, než předkládá ministr Drábek. Odmítáme povinné odkládání finančních prostředků a hlavně nechceme sahat na průběžný fond, to bychom považovali za zločin. Pokud by se průběžný fond začal rozebírat, tak to bude do budoucna velký problém,“ tvrdí Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tripartita se schází k důchodové reformě. Hostem Rádia Česko byl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Průběžný fond je totiž podle něj to jediné co funguje. „Co nefunguje, jsou připojišťovací záležitosti. Tam souhlasíme s kapitálovými fondy, ne však povinné, ale dobrovolné připojištění. Takže tady se uspoří několik desítek miliard korun a nemusí to lidé platit formou DPH, nemusejí se na to shánět peníze kdoví kde,“ řekl na Rádiu Česko.

Penzijní systém fungoval dobře do roku 2008

Jak v Ozvěnách dne doplnil expert ČMKOS Jaroslav Šulc, důvodů, proč mají odbory výhrady k vládním plánům důchodové reformy, je několik, a jedním z těch zásadních jsou obavy o zvýšení deficitu státního rozpočtu.

„Je to velké riziko v situaci, kdy české veřejné finance mají velký dluh. V případě že by se spustila penzijní reforma v té podobě, ve které je navrhována, tak by to znamenalo automaticky naběhnutí dalších 30, 40, 50 a možná i více miliard korun,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformě penzijního systému hovořili v Ozvěnách dne expert ČMKOS Jaroslav Šulc a hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Penzijní systém podle něj fungoval dobře do roku 2008. Tedy do doby, než, jak uvedl, udělala vláda tichou penzijní reformu. „Kterou v šesti krocích oslabila parametrické nastavení, takže tam dnes chybí 30 až 40 miliard korun ročně. Řešením by tedy bylo vrátit parametry na hladinu, kde byly před 2 roky a zbytečně systém nerozbourávat,“ uvedl.

Musí se udržet fiskální stabilita systému

Podle zástupců zaměstnavatelů je nejdůležitější, aby politická reprezentace našla shodu na dlouhodobém financování nákladů důchodové reformy. Podnikatelé také dávají na stůl stanovisko k nálezu Ústavního soudu ohledně důchodů lidí s vysokými příjmy.

„Samozřejmě také budeme trvat na tom, aby diverzifikace důchodového systému prostřednictvím pilířů fungovala. Musí se udržet fiskální stabilita systému a důležité bude rozložení mezigeneračního břemene, což je na důchodové reformě asi to nejtěžší,“ řekl viceprezident Svazu dopravy a průmyslu Jaroslav Hanák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě jsme hovořili na Rádiu Česko také s 1. viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem.

Co se týče plánovaného snížení dávek do průběžného fondu, Svaz průmyslu a dopravy podle něj není pro to, aby bylo tak razantní, jak navrhuje vláda. V souvislosti s povinným nebo dobrovolným spořením do fondů, uvedl, že svaz podporuje variantu povinného spoření do 40 let.

Pro ČR je výhodnější fondové financování

Zvýšit příjmy průběžného systém, jak navrhují odbory, podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nelze považovat za řešení.

„Protože nároky budou v budoucnosti takové, že bychom museli platit sazbu sociálního pojistného kolem 40 procent mzdy. A když se k tomu přičte ještě normální daň, potom by česká ekonomika nebyla vůbec konkurenceschopná,“ uvedl v Ozvěnách dne.

V ČR, kde bude populace podle demografických prognóz spíše klesat, je podle něj z ekonomického hlediska výhodnější doplnit průběžné financování o fondové financování.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme