Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy. Konečné slovo bude mít vláda

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se neshodli, o kolik by se měla příští rok zvýšit minimální mzda. Českému rozhlasu to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Ministerstvo práce navrhuje navýšení o 1100 korun, s tím nesouhlasí zaměstnavatelé ani šéf státní pokladny Andrej Babiš z hnutí ANO. Rozhodnutí tak bude na vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peněženka + peníze | Foto: Ladislav Bába

„Minimální mzda byla projednána bez jasného závěru, strany zůstaly na svých pozicích,“ uvedl ministr Mládek s tím, že o minimální mzdě tak rozhodne vláda. „A v zásadě celá věc je o tom, do jaké míry bude respektovat pozice jednotlivých partnerů,“ dodal.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš před jednáním sociálních partnerů avizoval, že chce minimální mzdu v příštím roce zvyšovat nejvýš o 700 korun.

„My jsme navýšili minimální mzdu už dvakrát, tak samozřejmě musíme být rozumní, a nemáme tady diktovat firmám, co mají dělat. Takže pokud tam bude nějaké navýšení, tak dobře, ale mělo by být rozumné,“ prohlásil Babiš.

Ministryně Marksová ale považuje zvýšení o 1100 korun na celkových 11 tisíc za naprosté minimum. „Je to kompromis mezi požadavky obou sociálních partnerů,“ zmínila.

Odboráři by chtěli dostat ještě o 500 korun víc. V současnosti je minimální mzda 9900 korun.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme